Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc militarna dla Egiptu. Izrael naciska na USA

0
Podziel się:

Izrael domaga się od USA, aby nie zamrażały pomocy wojskowej dla Egiptu po odsunięciu od władzy przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego.

Pomoc militarna dla Egiptu. Izrael naciska na USA
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bFeLwvYl

Izrael domaga się od USA, aby nie zamrażały pomocy wojskowej dla Egiptu po odsunięciu od władzy przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego - poinformowały dziś izraelskie media.

Amerykańskie prawo zabrania wspierania finansowego państwa, gdzie doszło do zamachu stanu. Według publicznego radia przedstawiciele izraelskich władz naciskali na USA, aby nie zamrażały pomocy wojskowej dla Egiptu wynoszącej rocznie 1,3 mld dolarów.

Dziennik _ Haarec _, cytując _ wysokiej rangi przedstawiciela amerykańskiego _, podał, że odbył się _ maraton telefoniczny _ w tej sprawie między premierem Benjaminem Netanjahu i sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, ministrami obrony Izraela i USA, Mosze Jaalonem i Chuckiem Haglem, a doradcą ds. obrony narodowej premiera Izraela Jaakowem Amidrorem i doradczynią prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Susan Rice.

bFeLwvYn

Podczas rozmów strona izraelska podkreśliła, że wstrzymanie przez USA pomocy finansowej mogłoby mieć _ negatywny wpływ _ na bezpieczeństwo Izraela, gdyż armia egipska dysponowałaby mniejszymi środkami na zapewnienie bezpieczeństwa na Synaju. Region ten położony jest na granicy Egiptu, Izraela i Strefy Gazy, kontrolowany przez islamistów palestyńskich z Hamasu. Stąd nadchodzą ataki na egipskie siły bezpieczeństwa i wystrzeliwane są rakiety na południe Izraela.

Od czasu obalenia w 2011 roku przez społeczną rewoltę prezydenta Hosniego Mubaraka na Synaju znacznie wzrosła zbrojna aktywność islamistów, dokonujących ataków na Izrael i cele w Egipcie. Coraz więcej ataków nastąpiło po odsunięciu w Egipcie przez armię od władzy Mursiego.

Izraelscy politycy wyrazili też obawę, że zawieszenie pomocy amerykańskiej dla Kairu może negatywnie wpłynąć na traktat izraelsko-egipski zawarty w 1979 roku. USA są sygnatariuszem aneksów do układu dotyczących bezpieczeństwa.

Według publicznego radia Izrael jest zdania, że Egipt znajdzie się _ w trwałym okresie braku stabilizacji _. _ - Bractwo Muzułmańskie, ruch z którego wywodzi się Mursi, nie odda łatwo władzy i należy spodziewać się przemocy oraz ewentualnych dalszych zmian w kierownictwie państwa _ - ocenia.

bFeLwvYt
Czytaj więcej w Money.pl
Telefon do Białego Domu. "To nie był zamach" Mohamed Kamel Amr, szef egipskiego MSZ, zapewnił sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, że obalenie związanego z islamistami prezydenta Mohammeda Mursiego nie było wojskowym zamachem stanu.
Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.
Izrael zarabia na niemoralnej technologii Tel Awiw wyprzedza w produkcji tej potępaniej przez świat broni nawet Stany Zjednoczone.
bFeLwvYO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)