Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Brejka i chleb z Pirsna na liście produktów regionalnych

0
Podziel się:

W 2012 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego wpisanych
zostało 7 nowych produktów i potraw, m.in. brejka (kawa po kaszubsku) i jabłko Czernińskie. Jeden
produkt (chleb z Pirsna) został wpisany na listę w 2013 roku.

W 2012 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego wpisanych zostało 7 nowych produktów i potraw, m.in. brejka (kawa po kaszubsku) i jabłko Czernińskie. Jeden produkt (chleb z Pirsna) został wpisany na listę w 2013 roku.

Pod względem liczby zarejestrowanych produktów regionalnych, pomorskie jest na pierwszym miejscu w kraju; ma ich łącznie 135.

Edyta Klasa z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała PAP, że w 2012 roku na listę zostało wpisanych 7 produktów: brejka (kawa po kaszubsku), tort gdański, wafle gdańskie, sałatka śledziowa po kaszubsku, bitki dominikańskie, jabłko Czernińskie i zupa z pasternaka.

Zaznaczyła, że w Pomorskiem wnioski o wpis na listę często składają właściciele gospodarstw agroturystycznych. Powiedziała, że np. o wpisanie wafli gdańskich i sałatki śledziowej po kaszubsku wystąpiła "Agroturystyka u Gracjana" w Wieżycy, a chleba z Pirsna - "Agroturystyka u Miodowskich" w Pierszczewie.

"Gospodarstwa agroturystyczne to właśnie miejsca, w których najczęściej można skosztować lokalnych, tradycyjnych specjałów" - dodała. Uważa, że "dobra kuchnia oparta na lokalnych surowcach i tradycyjnych recepturach jest atutem tego typu obiektów turystycznych".

Rekordową liczbę produktów w Pomorskiem wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych tłumaczy "bogactwem naszego regionu w produkty tradycyjne wynikającym z wielokulturowości województwa pomorskiego". "Kaszubi, Kociewiacy, Borowiacy do tej pory kultywują swoje dziedzictwo kulinarne" - tłumaczy.

Przyznała, że dużą rolę spełniają też organizacje kobiet (np. Koła Gospodyń Wiejskich), które także występują z wnioskami o wpis na listę. Np. jabłko Czernińskie jest na liście z inicjatywy KGW. Wnioski składają też restauratorzy i tak było w przypadku brejki, tortu gdańskiego i bitek Dominikańskich.

Jolanta Miodowska, współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego, które wystąpiło o wpisanie chleba z Pirsna na listę powiedziała PAP, że "głównym powodem wpisania chleba na listę była chęć zachowania receptury, wg. której jest pieczony +od zawsze+ w jej domu i w domu męża".

Przyznała, że wykorzystywaną od pokoleń recepturę "ciężko było udokumentować, bo nigdzie nie była ona zapisana, a ustne przekazanie przez babcię wnuczce, to za mało żeby zarejestrować". We wniosku należy zacytować źródła historyczne, w których zgłaszany produkt jest wymieniany i opisywany, przedstawić kserokopie starych etykiet lub kart z oryginalnym przepisem.

Powiedziała, że w historycznym udowodnieniu receptury i w jej odnalezieniu pomógł Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Podstawowymi składnikami wykorzystywanymi do wypieku chleba z Pirsna są: serwatka, mąka żytnia i drożdże. Pieczenie chleba do dnia dzisiejszego odbywa się w piecu chlebowym opalanym drewnem, który jest w każdym gospodarstwie. Dla wzbogacania smaku i aromatu chleba mieszkańcy dodają nasiona maku, słonecznika, dyni lub kminku. Obecnie w gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w Pierszczewie odbywają się pokazy oraz warsztaty wypieku chleba z Pirsna. Organizowane są także spotkania dla dzieci pt. "Od ziarenka do bochenka", w czasie których dzieci uczą się piec chleb.

Produkt na Listę Produktów regionalnych może zgłosić każdy wytwórca, przedsiębiorstwo, osoba prywatna i stowarzyszenie. Na liście może znaleźć się produkt, który powstaje wg. receptury wykorzystywanej niezmiennie od co najmniej 25 lat i jest wykonywany przy użyciu tych samych tradycyjnych metod.

Przyjmowanie i weryfikacja wniosków o wpis na listę należą do marszałków województw, którzy przesyłają wnioski do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Lista Produktów Tradycyjnych prowadzona przez ministerstwo służy promowaniu regionalnych specjałów. Powstała w 2005 r. i obecnie znajdują się na niej 1033 produkty.

Województwo pomorskie jest liderem na liście (135 zarejestrowanych produktów), na drugim miejscu jest śląskie (131).(PAP)

bls/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)