Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Burmistrz Ustki pyta szefa MSWiA, czy Ustka faktycznie jest miastem

0
Podziel się:

Burmistrz Ustki (Pomorskie) wysłał do
ministra spraw wewnętrznych i administracji list z pytaniem, czy
Ustka faktycznie jest miastem - poinformował we wtorek PAP
rzecznik usteckiego ratusza Jacek Cegła.

Burmistrz Ustki (Pomorskie) wysłał do ministra spraw wewnętrznych i administracji list z pytaniem, czy Ustka faktycznie jest miastem - poinformował we wtorek PAP rzecznik usteckiego ratusza Jacek Cegła.

Cegła wyjaśnił, że list burmistrza jest konsekwencją ustaleń historyków, którzy stwierdzili, że choć w świetle dwóch rozporządzeń Rady Ministrów - z 1975 i 1990 roku - Ustka posiada status miasta, to jednak formalnie nigdy nie nadano jej praw miejskich.

"Sprawa jest ważna dla lokalnej społeczności i dlatego Rada Miejska po konsultacjach mieszkańcami zobligowała pana burmistrza do zadania ministrowi spraw wewnętrznych i administracji takiego pytania. Jeśli bowiem okaże się, iż Ustka jest miastem tylko w sposób zwyczajowy, będziemy wnioskowali o nadanie jej praw miejskich przez Radę Ministrów" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Cegła.

Wątpliwości czy Ustka ma formalny status miasta pojawiły przed dwoma laty przy okazji tradycyjnych obchodów 70.rocznicy nadania jej praw miejskich.

Do 2005 r. sądzono, że prawa miejskie będąca częścią Niemiec Ustka formalnie uzyskała 22 marca 1935 r. Te ustalenia zakwestionował jednak ustecki historyk Marcin Barnowski. Po analizie dokumentów doszedł do wniosku, że wydane w 1935 r. rozporządzenie do ustawy o ustroju gmin nie było równoznaczne z nadaniem Ustce praw miejskich, gdyż dotyczyło jedynie zmiany nazwy funkcji szefa gminy z wójta na burmistrza.

Według Barnowskiego, ta zmiana w żaden sposób nie wpłynęła na status Ustki. "W opublikowanym w 1938 r. przez Niemców wykazie miast Środkowego Pomorza Ustka się nie znalazła" - argumentował historyk.

Z ustaleń Barnowskiego wynika też, iż Rosjanie, którzy po krótkich walkach zajęli 9 marca 1945 r. Ustkę, nie zajmowali się formalnym statusem miejscowości. "Polski Zarząd Miasta powołano siłą rozpędu, zaś przez prawie dwa lata nie ustalono nawet urzędowej nazwy miejscowości. Do 1947 r. Ustkę określono jako Nowy Słupsk, Postomin lub Słupioujście" - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP Marcin Barnowski.

Ustalenia Barnowskiego z 2005 r. potwierdził historyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. Zygmunt Szultka, któremu ustecki samorząd zlecił zbadanie sprawy nadania Ustce praw miejskich.

Radni po zapoznaniu się z wynikami pracy profesora przyjęli w maju br. uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie nadania Ustce praw miejskich.

"Praktycznie wszyscy uczestniczący w nich obywatele opowiedzieli się za podjęciem działań zmierzających do uzyskania przez Ustkę formalnego statusu miasta" - powiedział we wtorek PAP Jacek Cegła. (PAP)

sibi/ par/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)