Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Dom Powstańca Polskiego zrekonstruowano w Szymbarku

0
Podziel się:

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (Pomorskie)
zrekonstruowano Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Adampola w Turcji, gdzie w połowie XIX wieku
zamieszkali polscy uchodźcy, m.in. uczestnicy powstania listopadowego 1830-31 r.

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (Pomorskie) zrekonstruowano Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Adampola w Turcji, gdzie w połowie XIX wieku zamieszkali polscy uchodźcy, m.in. uczestnicy powstania listopadowego 1830-31 r.

Jak poinformowali PAP pracownicy Centrum, wykonany z drewna kasztanowego dom został przywieziony do Szymbarka w częściach, a na miejscu ponownie złożony.

Otwarcie domu, zaplanowane na 6 listopada, ma upamiętnić 180 rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Organizatorzy zaprosili na uroczystość m.in. ambasadora Turcji Resita Umana oraz kilkunastoosobową delegację mieszkańców Adampola (to polska historyczna nazwa miejscowości, która oficjalnie nazywa się Polonezkoy).

Położony kilkanaście kilometrów od Stambułu Adampol został założony w 1842 roku, dzięki zabiegom i funduszom Adama Czartoryskiego. Jako pierwsi sprowadzili się tej miejscowości uchodźcy z Polski po powstaniu listopadowym 1831 r. Później dołączali do nich uczestnicy Wiosny Ludów 1848 roku i wojny krymskiej 1853 r.

Dom Powstańca Polskiego to kolejny drewniany obiekt związany z polską historią, jaki znalazł się na terenie Centrum w Szymbarku. Jednym z pierwszych przeniesionych tu budynków był Dom Harcerza postawiony w sąsiadującej z Szymbarkiem Wieżycy w latach 20. ub. wieku z inicjatywy organizacji młodzieżowej YMCA.

W Szymbarku znajduje się też ok. 250-letnia, przeniesiona z miejscowości Wilanowo kaszubska chata. Jest też oryginalny, sprowadzony spod Irkucka dom, który przed ok. 240 lat zbudowali zesłani tam konfederaci barscy. W Centrum znajduje się także około 150-letnia, przywieziona z Kanady, drewniana chata zbudowana w prowincji Ontario przez emigrantów z Kaszub.

Na terenie Centrum stworzono też replikę partyzanckiego bunkra z czasów II Wojny Światowej oraz kopię 300-letniego dworku polskiego (oryginał znajduje się w Salinie niedaleko Wejherowa). W Centrum znajdują się także muzeum ciesielstwa, kuźnia, piec chlebowy oraz wiele innych obiektów prezentujących historię Kaszub.

Centrum Edukacji I Promocji Regionu w Szymbarku powstało, przy współudziale lokalnego samorządu z inicjatywy miejscowego właściciela tartaku oraz firmy zajmującej się budową domów - Daniela Czapiewskiego.

aks/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)