Notowania

wiadomości
04.06.2013 16:02

Pomorskie: Dwóm mężczyznom zarzucono nieumyślne podpalenie młyna

# dochodzi m.in. informacja o postawieniu zarzutów zatrzymanym #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. informacja o postawieniu zarzutów zatrzymanym #

04.06. Gdańsk (PAP) - Zarzuty nieumyślnego podpalenia nieczynnego młyna usłyszało we wtorek w prokuraturze w Starogardzie Gd. (Pomorskie) dwóch mieszkańców tego miasta. Sześciokondygnacyjny młyn stojący w centrum miasta spłonął niemal doszczętnie, ucierpiał też dom mieszkalny.

Jak poinformował PAP prowadzący śledztwo w sprawie pożaru Wojciech Dunst z Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gd. 22- i 23-letni mężczyźni usłyszeli zarzuty nieumyślnego "sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach". Za popełnienie takiego czynu grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dunst wyjaśnił, że w czasie wtorkowego przesłuchania poprzedzającego postawienie zarzutów mężczyźni częściowo przyznali się do winy. Dodał, że wyjaśnienia, jakie złożyli przed prokuratorami, różniły się od tych udzielonych wcześniej policji. Powołując się na dobro postępowania, Dunst nie chciał informować o różnicach w treści wyjaśnień: przyznał jedynie, że funkcjonariusze po rozmowie z podejrzanymi doszli do wniosku, że któryś z nich mógł zaprószyć ogień niedopałkiem papierosa.

Prokuratura zastosowała wobec 22- i 23-latka dozór policyjny. Śledczy uznali to za wystarczający środek zapobiegawczy: policja wnioskowała wcześniej o tymczasowy areszt.

Dwaj młodzi mieszkańcy Starogardu Gd. zostali zatrzymani w poniedziałek przez policję po tym, jak ich personalia ustalili funkcjonariusze z wydziału kryminalnego miejscowej komendy. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że podejrzewani dostali się do nieczynnego młyna, przeskakując przez betonowe ogrodzenie i w jednym z jego pomieszczeń próbowali demontować metalowe konstrukcje, które chcieli sprzedać.

Pożar miał miejsce 26 maja. Gasiło go 19 zastępów straży pożarnej: miejscowym strażakom pomagali koledzy z sąsiednich terenów, w tym także z Gdyni. Ogień zniszczył niemal doszczętnie wysoki na ok. 30 m młyn, przeniósł się też na dach sąsiedniego domu, niszcząc jedno mieszkanie. Pożar zagrażał innym budynkom w pobliżu: ewakuowano ok. 30 osób.

Dunst poinformował we wtorek PAP, że wartość spalonego młyna nie jest jeszcze znana: właściciele tej nieruchomości przebywają w Irlandii. (PAP)

aks/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz