Notowania

wiadomości
28.04.2011 19:36

Pomorskie liczy na 5 tys. nowych miejsc pracy

Władze Pomorza liczą, że w ciągu 5 lat inwestorzy utworzą w regionie około 5 tys. nowych miejsc pracy. W tym celu powstaje "Invest in Pomerania" - system obsługi inwestorów zagranicznych w województwie pomorskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Pomorza liczą, że w ciągu 5 lat inwestorzy utworzą w regionie około 5 tys. nowych miejsc pracy. W tym celu powstaje "Invest in Pomerania" - system obsługi inwestorów zagranicznych w województwie pomorskim.

Nowy system obsługi inwestorów zagranicznych został zaprezentowany w czwartek w Sopocie. W prezentacji uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, instytucji, które utworzą "Invest in Pomerania" oraz obecni w regionie inwestorzy zagraniczni. W ciągu miesiąca porozumienie o utworzeniu systemu ma być podpisane.

Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza Piotr Ciechowicz wyjaśnił, że dzięki nowej inicjatywie w województwie powstanie jeden punkt kontaktowy dla obecnych i potencjalnych inwestorów. Będą się nimi zajmowały odpowiednio przygotowane do tego osoby. "Nowy system zapewni dbałość o obecnych inwestorów i możliwość pozyskiwania nowych przedsięwzięć dla regionu" - podkreślił.

Marcin Piątkowski z ARP powiedział PAP, że zakłada się, iż w ciągu 5 lat uda się przyciągnąć 30 nowych inwestycji, wśród których 5 ma być wartych ok. 100 mln zł każda. Nowe przedsięwzięcia mają dać ok. 5 tys. nowych miejsc pracy; przynajmniej połowa z nich ma być dla osób z wyższym wykształceniem.

"Invest in Pomerania" tworzą m.in.: urzędy miast w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i w Słupsku, Pomorska i Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Koordynatorem systemu jest ARP.

Działalność systemu przez najbliższe dwa lata będzie finansowana w 75 proc. z funduszu unijnego. Pozostałą kwotę wpłacą instytucje, które przystąpią do niego. Budżet "Invest in Pomerania" na 2 najbliższe lata wyniesie 7 mln zł.

Utworzenie nowego systemu jest efektem "Analizy atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego" przeprowadzonej przez PricewaterhouseCoopers Polska (PwC) i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, na zlecenie ARP.

Dyrektor PwC Adam Żołnowski prezentując analizę powiedział, że w Pomorskiem jest dużo instytucji zajmujących się pozyskiwaniem inwestorów, dysponujących dużym potencjałem, ale nie współpracujących ze sobą.

"Województwo nie dysponuje strategią inwestycyjną, czyli nie wie, jakich inwestorów chce przyciągać; nie wie, czy chce dbać o tych inwestorów, którzy są już w regionie, nie ma jednolitego przekazu kierowanego do inwestorów; wiele rzeczy opiera się o niespójny system wsparcia dla inwestorów" - argumentował.

Autorzy analizy proponują, by województwo wdrożyło strategię pod hasłem: "Pomorskie lokalizacją dbającą o swoich inwestorów". Według analizy, w regionie powinni się pojawić inwestorzy z takich branż jak: energetyka, logistyka, motoryzacja, usługi dla biznesu, informatyka i telekomunikacja.(PAP)

bls/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz