Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Po zakwicie sinic zamknięto większość kąpielisk w Trójmieście

0
Podziel się:

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali w piątek o zamknięciu większości
kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Wojewódzki
sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic na innych kąpieliskach.

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali w piątek o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Wojewódzki sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic na innych kąpieliskach.

Sanepid zdecydował w piątek o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk - Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk - Jelitkowo - poinformował Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk.

Pawelec wyjaśnił, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi.

W Sopocie tamtejszy sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech lokalnych miejsc przeznaczonych do kąpieli: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne - Grand Hotel, Łazienki Południowe - Karlikowo oraz Sopot - Zdrój.

Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Zamknięte są kąpieliska Śródmieście, Redłowo i Orłowo, czynne są Babie Doły.

Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzegła też w piątek o możliwości pojawienia się sinic w wodzie na wysokości innych kąpielisk na terenie województwa. "Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze. (PAP)

aks/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)