Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 08:19

Pomorskie: PODR w Gdańsku może być przeniesiony do Lubania

Urząd marszałkowski woj. pomorskiego planuje przenieść główną siedzibę Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku-Lipcach do Lubania k. Kościerzyny. Ogłoszenia o sprzedaży dotychczasowej siedziby mogą się pojawić w prasie w połowie 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd marszałkowski woj. pomorskiego planuje przenieść główną siedzibę Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku-Lipcach do Lubania k. Kościerzyny. Ogłoszenia o sprzedaży dotychczasowej siedziby mogą się pojawić w prasie w połowie 2013 roku.

Wicemarszałek woj. pomorskiego, Ryszard Świlski tłumaczy, że "intencją jest, żeby rzeczywiście PODR zaczął działać w terenie a nie w Gdańsku a Lubań na Kaszubach wydaje się najlepszą lokalizacją".

W Lubaniu jest obecnie oddział PODR zatrudniający 10 osób, organizowane są tam m.in. targi i wystawy. W Lubaniu ośrodek mieściłby się w budynkach wykorzystywanych wcześniej przez szkołę.

"Proponowana lokalizacja broni się, ze względu na potrzeby rolników w zakresie doradztwa rolniczego" - zaznaczył wicemarszałek.

Powiedział, że "chodzi nie tylko o przeniesienie ośrodka, ale o zbudowanie dużego i dobrego ośrodka doradczego, specjalistycznego, szkoleniowego, na terenie którego funkcjonowałaby np. wzorcowa biogazownia rolnicza". Według Świlskiego, biogazownia mogłaby być pokazowym obiektem, wykorzystywanym także przez inne inwestycje, a ponadto w Lubaniu jest możliwość pozyskania surowca do biogazowni.

"Zmienia się doradztwo rolnicze, zmieniają się ośrodki powiatowe, rolnicy widzą, że rzeczywistość gospodarcza się zmienia, my nie możemy stać w tym samym miejscu, a ośrodek w Gdańsku-Lipcach nie jest miejscem najlepszym" - dodał.

Zapowiedział, że zmiany objęłyby także oddziały PODR w Starym Polu (pracują tam 44 osoby) i w Strzelinie (zatrudnia 18 osób).

Urząd Marszałkowski planuje, że budynek w Gdańsku, w którym oprócz ośrodka prowadzącego działalność statutową, funkcjonują też hotel i restauracja, zostanie sprzedany. Położony obok Dworek Ferberów też ma być sprzedany. Marszałek powiedział, że jeśli nie znajdzie się nabywca na całość, to obiekty będą sprzedawane pojedynczo. "Prowadzone są prace przygotowawcze do zbycia majątku m.in. podziały geodezyjne, regulowane są sprawy własnościowe i jeżeli znalazłby się nabywca na ten majątek, to za uzyskane ze sprzedaży pieniądze można utworzyć główną siedzibę PODR w Lubaniu" - wyjaśnił.

Budynek w Gdańsku przy Trakcie Św. Wojciecha wykorzystywany przez ośrodek ma powierzchnię prawie 2 tys. m kw. Położony jest na działce o powierzchni ponad 1,5 ha. Do PODR należy też park dworski i Dworek Ferberów o powierzchni użytkowej ok. 700 m kw.

Urząd ocenia, że ogłoszenia o sprzedaży mogą się pojawić w połowie roku. Zapowiedział, że zmniejszy się liczba pracowników ośrodka. PODR zatrudnia łącznie 234 osoby, z tego 60 pracuje w Gdańsku.

Jak informuje PODR na swojej stronie, podstawowym zadaniem Ośrodka w Gdańsku jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi. (PAP)

bls/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz