Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
projekt
12.07.2010 14:45

Pomorskie przystąpiło do realizacji projektu JESSICA

Co najmniej 230 mln zł zostanie przeznaczone na rozwój 21 miast liczących powyżej 35 tys. mieszkańców w woj. pomorskim. W poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele władz województwa i banku EBI podpisali umowę o przystąpieniu do realizacji projektu JESSICA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co najmniej 230 mln zł zostanie przeznaczone na rozwój 21 miast liczących powyżej 35 tys. mieszkańców w woj. pomorskim. W poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele władz województwa i banku EBI podpisali umowę o przystąpieniu do realizacji projektu JESSICA.

JESSICA (z j. ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich) jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podjętą w celu odnowy zaniedbanych i zdegradowanych obszarów miast oraz pobudzenia ich rozwoju gospodarczego i społecznego.

Ze względu na ogromne potrzeby w tym zakresie zarząd województwa pomorskiego zdecydował o przeznaczeniu części funduszy dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na uruchomienie inicjatywy JESSICA.

Eugenio Leanza z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który podpisał umowę z władzami woj. pomorskiego, powiedział PAP, że "JESSICA to tworzenie mechanizmów, które będą wspierać trwałą transformację i rewitalizację obszarów miejskich tak, aby były one lepsze do mieszkania, były bardziej konkurencyjne, bardziej zielone i by powstawały w nich nowe miejsca pracy". Dodał, że pomoc nie polega na dotacji, ale na wsparciu pożyczkowo-poręczeniowym dla określonych podmiotów.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk nie ma wątpliwości, że pieniądze uzyskane dzięki inicjatywie JESSICA przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności inwestycyjnej, osiedleńczej i turystycznej miast.

Wicemarszałek woj. pomorskiego, Wiesław Byczkowski poinformował, że pieniądze w formie pożyczki będą przekazywane określonym podmiotom na realizację konkretnych projektów wyłonionych w konkursie. Zainwestowane pieniądze będą musiały być zwrócone na wynegocjowanych warunkach np. z odroczonym terminem płatności albo z przychodów uzyskiwanych z danej inwestycji.

Jego zdaniem, kwota 230 mln zł będzie mogła być wielokrotnie w tym systemie pożyczkowo-zwrotnym "obracana". "Po zakończeniu inwestycji pieniądze są zwracane i może być ogłaszany nowy konkurs i będzie mógł być realizowany kolejny projekt" - powiedział. Uważa, że pierwsze pieniądze w ramach inicjatywy mogą być wydane najwcześniej za rok.

Wśród podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie w ramach tej inicjatywy są m.in. samorządy lub podmioty z ich udziałem, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wspólnoty mieszkaniowe czy podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prawnego.

Pomorskie negocjowało prawie półtora roku w sprawie przystąpienia do inicjatywy.

Województwo pomorskie jest czwartym regionem w Polsce, po województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim i śląskim, który przystępuje do realizacji inicjatywy JESSICA we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.(PAP)

bls/ mki/ mow/

Tagi: projekt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz