Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Remont "Sołdka" - pierwszego powojennego statku pełnomorskiego

0
Podziel się:

Pod koniec października z nabrzeża Motławy zniknie cumujący od prawie 30 lat
na wysokości wyspy Ołowianki "Sołdek" - pierwszy powojenny statek pełnomorski, dziś służący jako
muzeum. Jednostka zostanie odholowana do stoczni, gdzie przejdzie remont.

Pod koniec października z nabrzeża Motławy zniknie cumujący od prawie 30 lat na wysokości wyspy Ołowianki "Sołdek" - pierwszy powojenny statek pełnomorski, dziś służący jako muzeum. Jednostka zostanie odholowana do stoczni, gdzie przejdzie remont.

Jak poinformował PAP dr Leonard Wieliczko, kierownik Biura Okrętowego Centralnego Muzeum Morskiego (CMM) w Gdańsku, które sprawuje pieczę nad "Sołdkiem", dokładny termin odholowania statku nie jest jeszcze znany - muzeum czeka na wolny dok w Gdańskiej Stoczni "Remontowa", w której przeprowadzone zostaną prace.

Wieliczko wyjaśnił, że w ramach remontu "Sołdek" zostanie oczyszczony metodą piaskowania, czyli za pomocą wody oraz piasku (bądź żwiru) pod dużym ciśnieniem. Po tych zabiegach, które mają oczyścić kadłub zarówno z rdzy, jak i np. skorupiaków, sprawdzona zostanie grubość blach poszycia kadłuba.

"Tam, gdzie zajdzie taka konieczność, fragmenty blachy zostaną wymienione" - powiedział PAP Wieliczko, dodając, że po niezbędnych naprawach poszycia kadłuba, "Sołdek" zostanie pomalowany (dwukrotnie farbą podkładową i dwukrotnie - zewnętrzną). W ramach remontu odnowione zostaną też: nadbudówka dziobowa, nadbudówka rufowa oraz pomieszczenie maszyny sterowej.

Zdaniem dr. Wieliczki remont "Sołdka" potrwa około dziesięciu dni. Ostatni (podobny pod względem zakresu prac) remont "Sołdek" przechodził w 2003 roku.

Rudowęglowiec "Sołdek" był pierwszym oddanym do eksploatacji po II wojnie światowej statkiem pełnomorskim. Jednostka została zaprojektowana przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 roku. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 r.

Jak informuje na swojej stronie internetowej CMM, zgodnie z decyzjami ówczesnych władz, jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 25 października 1949 r. w Szczecinie. "Sołdek" pływał do 2 stycznia 1981 r. W ciągu nieco ponad 31 lat eksploatacji statek odbył 1479 podróży morskich, w czasie których przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

W 1985 r. eksploatowanego przez Polską Żeglugę Morską "Sołdka" przejęło Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Statek został zacumowany na Motławie, u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się siedziba CMM i odtąd służy jako statek-muzeum.

Jak wyjaśnił PAP dr Wieliczko, nawet cumujący niemal przez cały czas przy nabrzeżu Motławy statek, musi spełniać wymogi stawiane tego typu jednostkom przez Polski Rejestr Statków. Wieliczko dodał, że odkąd "Sołdek" stoi przy nabrzeżu, nie musi spełniać surowych warunków stawianych jednostkom pełnomorskim, jest traktowany jak jednostka żeglugi śródlądowej. (PAP)

aks/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)