Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Sąd: gmina powinna płacić za oświetlenie obwodnicy

0
Podziel się:

Gmina wiejska Słupsk (Pomorskie) powinna płacić za oświetlenie biegnącej
przez jej teren obwodnicy - uznał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Słupsku i zasądził na rzecz
Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 24 tys. 396,48 zł.

Gmina wiejska Słupsk (Pomorskie) powinna płacić za oświetlenie biegnącej przez jej teren obwodnicy - uznał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Słupsku i zasądził na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 24 tys. 396,48 zł.

Kwota, o którą toczył się spór, ma być powiększona o odsetki liczone od 12 maja 2011 r., czyli od dnia sporządzonej przez samorząd na piśmie odmowy regulowania rachunków na oświetlenie drogi.

Korzystne dla GDDKiA orzeczenie sąd uzasadnił tym, że obwodnica Słupska jest wprawdzie drogą ekspresową, ale niepłatną i dlatego w sprawie nie znalazły zastosowania przepisy ustawy o autostradach i drogach ekspresowych płatnych, tylko Prawo energetyczne, które mówi, że koszty oświetlenia drogi krajowej niepłatnej powinna ponosić gmina.

Wyrok nie jest prawomocny. Pozwany samorząd może się od niego odwołać. Reprezentujący gminę radca prawny Dariusz Wszółkowski powiedział PAP, że decyzja o ewentualnej apelacji zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

Spór między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a gminą wiejską Słupsk toczy się od sierpnia 2010 r., kiedy GDDKiA powiadomiła gminę o konieczności ponoszenia przez nią opłat za oświetlenie drogi. W maju 2011 r. gmina odmówiła płatności. W sierpniu 2011 r. GDDiKA złożyła w sądzie pozew, domagając się zapłaty.

Pierwszy proces wygrał samorząd. W październiku 2011 r. Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że gmina musi płacić za oświetlenie tylko takich dróg, które stanowią mienie komunalne, względnie znajdują się w jej zarządzie, zaś w odniesieniu do dróg krajowych finansowanie oświetlenia obciąża Skarb Państwa. GDDiKA odwołała się od tego wyroku.

W lipcu 2012 r. SO w Słupsku kierując się wytycznymi Sądu Najwyższego, do którego zwracał się z pytaniem prawnym w tej sprawie, uchylił korzystny dla gminy wyrok i skierował pozew do ponownego rozpoznania. Drugi, zakończony w poniedziałek proces, ruszył pod koniec listopada 2012 r. (PAP)

sibi/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)