Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Smart Communications & Technology Forum w Gdańsku

0
Podziel się:

O wyzwaniach dla firm i klientów związanych z wdrażaniem w sektorze
elektroenergetycznym inteligentnych sieci (smart grid) i systemów inteligentnego opomiarowania
(smart metering) rozmawiają w czwartek w Gdańsku uczestnicy II Smart Communications & Technology
Forum.

O wyzwaniach dla firm i klientów związanych z wdrażaniem w sektorze elektroenergetycznym inteligentnych sieci (smart grid) i systemów inteligentnego opomiarowania (smart metering) rozmawiają w czwartek w Gdańsku uczestnicy II Smart Communications & Technology Forum.

Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) Jerzy Sadowski zwrócił uwagę, aby podczas dyskusji o smart grid i smart metering nie skupiać się jedynie na aspektach technologicznych.

"Nowoczesne liczniki do prądu, inteligentne sieci - wszystko fajnie, ale problem tkwi też w przepisach. Jeśli np. chodzi o regulacje w Unii Europejskiej dotyczące telekomunikacji, to są one tak duże i skomplikowane, że Europa pod względem rozwoju tej branży jest ostatnim kontynentem na świecie. Nadmierne regulacje prawne są szkodliwe" - ocenił wiceprezes PIIiT.

Sadowski zauważył jednocześnie, że europejskie prawo dotyczące inteligentnych sieci w energetyce powinno być konkurencyjne i uwzględniać perspektywę 30-50 lat. "Warto pamiętać, że USA i Azja kładą dziś duży nacisk na energetykę i surowce. W Stanach Zjednoczonych gaz jest 10-krotnie tańszy niż w Europie" - dodał.

Dziekan wydziału inżynierii produkcji i logistyki Politechniki Opolskiej dr hab. Waldemar Skomudek uważa, że w procesie inwestowania w inteligentne sieci najważniejszy powinien być interes klienta i konsumenta.

"Łatwo bowiem przewidzieć, że inwestycja w nową technologię to dla firm koszt miliardów złotych. W ciągu najbliższych 5 lat nie da się w Polsce uruchomić nowych mocy elektrowni konwencjonalnych, a w latach 2015-2016 mogą pojawić się objawy niedoboru energii w systemie. Smart grid pozwoli nam łatwiej przejść przez ten okres przejściowy" - ocenił Skomudek.

Prezes zarządu Energa Operator Rafał Czyżewski poinformował, że jego firma wdraża obecnie inteligentne opomiarowanie w Kaliszu, na półwyspie Helskim oraz okolicach Drawska Pomorskiego. Docelowo ma być zamontowanych 100 tys. nowych liczników, gotowych jest 30 tys. urządzeń.

"W przyszłym miesiącu wystartujemy z pierwszymi usługami dla klientów. Jakie będzie ich zachowanie, to jeszcze niewiadoma. Z uwagi na duże nakłady inwestycyjne stawka dla poszczególnego klienta za prąd może wzrosnąć o 1,5 proc., ale doświadczenia europejskie mówią z kolei, że oszczędności na energii dla konsumentów mogą wynosić od 10 do 25 proc." - wyjaśnił Czyżewski.

Dyrektor departamentu usług operatorskich Tauron-Dystrybucja Robert Zasina poinformował, że jego spółka oferuje obecnie 30 tys. inteligentnych liczników.

"Jedna sieć smart-grid: gazowa i elektroenergetyczna jest niemożliwa. Mamy za to pomysł na gaz smart grid np. poprzez nowe źródła gazu, takie jak gaz łupkowy, biogaz i biometan. Możemy też wykorzystać prąd do produkcji wodoru za pomocą elektrolizy; a taki tani wodór potem z kolei wprowadzić do sieci" - powiedział dyrektor biura rozwoju PGNiG Dariusz Dzirba.

Wyjaśnił, że np. w Niemczech udział 5 proc. wodoru w gazie jest prawnie dozwolony.

"Inteligentne sieci to jeden z celów Unii Europejskiej. Na razie jesteśmy w punkcie wyjściowym. Obecnie w Europie realizowanych jest ok. 300 projektów o różnej skali finansowej, związanych z inteligentną siecią" - powiedziała Anna Mengolini z Centrum Badań Zintegrowanych przy Komisji Europejskiej. Placówka ta jest organem badawczym UE; posiada siedem instytutów w pięciu krajach - Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Włoszech.

W II Smart Communications&Technology Forum w Gdańsku uczestniczy ok. 150 osób z Polski, Litwy, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Włoch. Organizatorem forum jest CBE Polska w Warszawie.

Jednym z patronów medialnych II Smart Communications & Technology Forum jest Polska Agencja Prasowa.

I edycja forum odbyła się w październiku 2011 r. w Warszawie. (PAP)

rop/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)