Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Wzrasta liczba członków Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

0
Podziel się:

W woj. pomorskim wzrasta zainteresowanie Europejską Siecią Dziedzictwa
Kulinarnego. Od 2008 r. przystąpiło do niej 48 producentów i sprzedawców regionalnej żywności.
Członkowie sieci proponują tzw. kulinarne trasy po Kaszubach i Kociewiu.

W woj. pomorskim wzrasta zainteresowanie Europejską Siecią Dziedzictwa Kulinarnego. Od 2008 r. przystąpiło do niej 48 producentów i sprzedawców regionalnej żywności. Członkowie sieci proponują tzw. kulinarne trasy po Kaszubach i Kociewiu.

Edyta Klasa z urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego poinformowała PAP, że do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego należą rolnicy, restauratorzy, właściciele sklepów, piekarni, pasiek oraz gospodarstwa agroturystyczne i producenci sera.

Wyjaśniła, że ideą Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego jest promocja lokalnej i regionalnej żywności.

"To producenci należący już do sieci są najlepszymi ambasadorami tej idei i przekazują ją podmiotom, z którymi współpracują" - dodała. Celem sieci jest m.in. współpraca między poszczególnymi członkami sieci. "I to widać, że powoli ta współpraca nawiązuje się, np. są restauratorzy-członkowie sieci, którzy zaopatrują się w surowce tylko u producentów, którzy także należą do sieci" - wyjaśniła.

Właścicielka karczmy "Pod Wygodą" w Suminie (należy do sieci od 2011 roku) Gabriela Furgon powiedziała PAP, że goście częściej wybierają dania regionalne, często nieznane. "Często zdarza się, że młodzi ludzie przed wizytą w karczmie np. nigdy nie jedli zwykłej zupy owocowej z ziemniakami i ze śmietaną" - tłumaczy.

Przyznała, że przynależność do sieci zmotywowała ją do "odkopywania starych przepisów, przypominania sobie potraw, które robione były w jej domu dawno temu".

Przynależność do sieci daje możliwość korzystania ze znaku Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. "W ten sposób gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i hotele mogą wyróżniać swoje obiekty, a logo umieszczać w swoich materiałach informacyjnych" - powiedziała Klasa. Firmy wpisane na listę mogą też bezpłatnie reklamować się w regionalnych folderach, a także uczestniczyć w regionalnych imprezach promocyjnych.

Sieć, do której należy 26 europejskich regionów, ma także swoją stronę internetową, tłumaczoną na 20 języków. Publikowane są m.in. przepisy na regionalne potrawy. "Zwiększone wykorzystanie i produkcja żywności regionalnej generuje rozwój małych firm. Wszystko to ma wpływ na turystykę, ochronę środowiska, zatrudnienie i zdrowie" - czytamy na stronie głównej strony http://www.culinary-heritage.com/

Klasa poinformowała, że członkowie sieci w woj. pomorskim proponują tzw. kulinarne trasy, które pozwalają na poznanie (zakup, degustację) żywności regionalnej. Wśród aktualnych 10 tras są m.in. pod hasłem: "Wspomnienie Kresów", "Od przystawki po deser", "Biesiada nad mięsiwem" i "Domowy wiejski chleb".

Zwróciła uwagę, że nie ma sieci sklepów, w których można kupić wysokiej jakości gotowe wyroby pomorskich gospodyń i gospodarzy. "Świetne dania pomorskiej kuchni serwują natomiast właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy wiele swoich potraw i produktów zarejestrowali już na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego" - dodała. Do tej pory wpisanych zostało 136 produktów i potraw; pod względem liczby zarejestrowanych produktów regionalnych - Pomorskie jest na pierwszym miejscu w kraju.

Dziedzictwo kulinarne Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla popularyzowane było m.in. podczas ostatniego Pomorskiego Jarmarku Wielkanocnego w Gdańsku. Gospodynie z regionu oferowały tradycyjne świąteczne potrawy, przygotowane z regionalnych produktów.

Wytwórcy i sprzedawcy regionalnej żywności należący do Europejskiej Sieci dziedzictwa Kulinarnego będą się także prezentować podczas Gdańskich Targów Turystycznych, rozpoczynających się w przyszłym tygodniu.

Aby znaleźć się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, przetwórcy żywności powinni wytwarzać produkty oparte na surowcach produkowanych w tym regionie oraz szczegółowo opisać jak powstały. Restauracje, punkty gastronomiczne i hotele powinny m.in. używać składników i surowców wytwarzanych na Pomorzu i przygotowywać potrawy, które mają historyczne tradycje w regionie.

W 2005 roku pierwszym polskim członkiem sieci zostało województwo warmińsko-mazurskie. W Polsce do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego należy 9 regionów, m.in. region polski, zachodniopomorski, wielkopolski i mazowiecki. (PAP)

bls/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)