Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 10 firm zainteresowanych inwestycjami w Częstochowie

0
Podziel się:

Ponad 10 firm m.in. z branży poligraficznej, agd i spożywczej przymierza
się w tym roku do inwestycji na pohutniczych terenach w Częstochowie. Docelowo nowi inwestorzy mają
stworzyć tam ok. 300 - 500 miejsc pracy - wynika z informacji samorządu.

Ponad 10 firm m.in. z branży poligraficznej, agd i spożywczej przymierza się w tym roku do inwestycji na pohutniczych terenach w Częstochowie. Docelowo nowi inwestorzy mają stworzyć tam ok. 300 - 500 miejsc pracy - wynika z informacji samorządu.

Chodzi o dawne tereny Huty Częstochowa, oferowane inwestorom przez spółkę Operator ARP. W ostatnich miesiącach udało się zainteresować działkami na tym terenie kilkanaście małych i średnich firm. Z kilkoma z nich zawarto już umowy, rozmowy z pozostałymi są na różnym etapie zaawansowania.

"Wiele firm, które postanowiły teraz inwestować na naszych terenach, pochodzi nie z Częstochowy, a z zewnątrz. To w pewnym sensie odwrócenie wcześniejszych tendencji" - ocenił we wtorek wiceprezes spółki Operator ARP i szef jej częstochowskiego oddziału Artur Sokołowski.

Od jesieni ubiegłego roku na pohutniczych terenach inwestują m.in. firmy: Konshurt (centrum logistyczne branży spożywczej), Cerplast (producent wyrobów artystycznych, m.in. obrazów i zegarów), Złoty Róg (firma z branży spożywczej - osłonki na produkty mięsne), Art-Met (skup złomu i metali kolorowych); przygotowuje się też firma Remondis (transport i segregacja odpadów komunalnych). Wrocławska spółka Renevis, która wydzierżawiła 1,2 ha, zbuduje nowoczesny węzeł betoniarski.

Wśród potencjalnych inwestorów, z którymi umowy mogą być sfinalizowane w tym roku, jest m.in. firma z Hiszpanii, zajmująca się produkcją wyrobów aluminiowanych dla budownictwa, zamierzająca otworzyć w Częstochowie zakład produkcyjny. Jest też spółka chcąca uruchomić tu nowoczesne centrum medyczne, dwie firmy poligraficzne, kolejny skup złomu i metali kolorowych, a także firma z branży spożywczej, zajmująca się produkcją zdrowej żywności, oraz producent sprzętu wędkarskiego. Zainteresowane są też dwie firmy usługowe: budowlana i transportowa.

Zwykle inwestorzy interesują się niewielkimi działkami, od poniżej jednego hektara do ok. 2,5 ha. W sumie firmy prowadzące obecnie rozmowy z Operatorem ARP mogą zająć kilkanaście hektarów terenu.

Na terenach udostępnianych przez spółkę Operator ARP działa wiele podmiotów, kooperujących z częstochowską hutą, a także firmy z branży energetycznej i budowlanej, m.in. przedsiębiorstwo budowlane Strobet i producent kruszywa drogowego z żużli hutniczych Ehazet.

Jak poinformowano we wtorek, do inwestycji w Częstochowie przymierza się również firma z Małopolski, zajmująca się produkcją i dystrybucją artykułów gospodarstwa domowego. Planuje ona wybudować tu duże centrum dystrybucyjne, a w drugim etapie zakład produkcyjny. Nazwy inwestora nie podano ze względu na poufność prowadzonych rozmów.

Plan rozwoju realizuje także należąca do spółki Operator ARP firma Elsen, zajmująca się wytwarzaniem i dystrybucją prądu i ciepła, wody przemysłowej i pitnej oraz oczyszczaniem ścieków. Firma może obsłużyć nowych inwestorów w tym zakresie. W kwietniu Elsen rozpoczął nową inwestycję za ok. 10 mln zł, dzięki której oprócz węgla zakład będzie w stanie spalać także biomasę, uzyskując certyfikaty tzw. zielonej energii. Instalacja będzie gotowa do połowy przyszłego roku.

Przedstawiciele spółki i częstochowskiego samorządu przekonują, że pohutnicze tereny stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Prowadzona jest m.in. rozbiórka nieużytkowanych budowli i wycinka drzew na tych obszarach. Głównie dzięki temu czterohektarowy teren, który dotąd nie cieszył się żadnym zainteresowaniem nabywców, w krótkim czasie znalazł kilku oferentów. Równocześnie w innych miejscach sadzone są nowe drzewa, by zrekompensować ubytki.

Docelowo ma powstać koncepcja zagospodarowania wszystkich terenów pohutniczych - w sumie ok. 1,3 tys. hektarów. Ma to być podstawa do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. W przyszłości ten teren ma stać się główną strefą przemysłową miasta.(PAP)

mab/ bos/ jbr/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)