Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ponad 2,6 mln zł na digitalizację i udostępnianie archiwów

0
Podziel się

Akta miejskie, gminne, księgi metrykalne i stanu cywilnego z archiwów
państwowych m.in. z Mazowsza, Wielkopolski i Mazur zostaną do 2015 r. zdigitalizowane i
udostępnione w internecie dzięki dotacji ponad 2,6 mln zł z programu Kultura+ priorytet
Digitalizacja.

bErjSWvF

Akta miejskie, gminne, księgi metrykalne i stanu cywilnego z archiwów państwowych m.in. z Mazowsza, Wielkopolski i Mazur zostaną do 2015 r. zdigitalizowane i udostępnione w internecie dzięki dotacji ponad 2,6 mln zł z programu Kultura+ priorytet Digitalizacja.

Spośród 42 beneficjentów trzeciej edycji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny, dotację otrzymało 12 archiwów państwowych. Środki na łączną kwotę ponad 2,6 mln zł będą przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem akt oraz tworzeniem infrastruktury technicznej dla zasobów cyfrowych.

W ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja w latach 2013-2015 zaplanowano m.in. kontynuację projektu digitalizacji materiałów ewidencji ludności Wielkopolski w okresie XIX i XX w. realizowanego przez Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz rozwój zasobów cyfrowych Archiwum Państwowego w Lublinie.

bErjSWvH

Dotacja wesprze także rozbudowę infrastruktury digitalizacyjnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych zakładający m.in. digitalizację ksiąg miejskich (akta kancelarii miejskich z miast królewskich) oraz akt ziemskich i grodzkich z terenu Mazowsza. Projekt zakłada też rozwinięcie i wdrożenie planowej digitalizacji zabezpieczającej archiwum, zwłaszcza oryginalne rękopisy i zwiększenie dostępu do treści dokumentów.

Planowana jest także digitalizacja ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego z południowo-zachodniej Wielkopolski realizowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie; digitalizacja akt miasta Koszalina z lat 1555-1945 oraz wybranych map i planów (projekt koszalińskiego Archiwum Państwowego); digitalizacja, indeksacja i udostępnienie spisu ludności Łodzi (projekt Archiwum Państwowego w Łodzi) oraz wyposażenie pracowni digitalizacji w wielkoformatowy skaner dziełowy (projekt krakowskiego Archiwum Narodowego).

Dofinansowanie ma również umożliwić rozbudowę pracowni digitalizacji w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (m.in. zakup urządzeń skanujących oraz stacji graficznych wraz z oprogramowaniem do obróbki i konwersji skanów), a także digitalizację i publikację w internecie materiałów archiwalnych akt gmin mazurskich (projekt Archiwum Państwowego w Olsztynie).

Wesprze również projekt katowickiego Archiwum Państwowego "Wielokulturowy Górny Śląsk w aktach urzędów stanu cywilnego z lat 1874-1910"; zakończenie digitalizacji ksiąg metrykalnych (XVI-XX w.) i urzędów stanu cywilnego z terenu Pomorza Zachodniego oraz rozbudowę biblioteki taśmowej (projekt szczecińskiego Archiwum Państwowego), a także rozbudowę pracowni digitalizacji w filii Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w Milanówku.

bErjSWvN

"Jest kilka priorytetów, które archiwa sobie wyznaczyły w zakresie doboru materiałów do digitalizacji. Przede wszystkim ważne jest dla nas zainteresowanie użytkowników i staramy się udostępniać materiały cieszące się największym powodzeniem w naszych czytelniach. Głównie są to akta stanu cywilnego i spisy ludności pozwalające prowadzić poszukiwania genealogiczne i dotyczące historii regionalnej. Drugą kwestią jest stan fizyczny akt. Kiedy stają się coraz bardziej zniszczone, digitalizacja jest konieczna, by umożliwić dalsze ich wykorzystywanie. Trzecią sprawą są badania akt do celów naukowych. Osoby zajmujące się historią, korzystają z naszych akt miast, urzędów i instytucji, by przybliżyć dzieje danego terenu" - powiedział PAP zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski.

Jak zaznaczył, zainteresowanie aktami Archiwów, zwłaszcza publikowanymi w internecie, wzrasta. "Tylko w pierwszej połowie br. na portalu szukajwarchiwach.pl odnotowaliśmy ponad 460 tys. odwiedzin. Także można powiedzieć, że zainteresowanie wzrasta z przyrostem liczby publikowanych dokumentów. Dzięki temu każdy, bez wychodzenia z domu, może korzystać z naszych zbiorów. Archiwa przyjęły program digitalizacji zbiorów i rocznie, jak pokazał ubiegły rok, jesteśmy w stanie zeskanować ok. 11 mln kart. Notujemy także przyrost publikowanych skanów np. Archiwum Główne Akt Dawnych w kwietniu opublikowano 800 tys. skanów akt stanu cywilnego tzw. Archiwum Zaburzańskie" - dodał Wojtkowski.

Portal szukajwarchiwach.pl docelowo mający prezentować zasoby wszystkich archiwów państwowych w czerwcu br. opublikował już ponad 7 mln skanów stron dokumentów. (PAP)

akn/ abe/

bErjSWwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)