Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 300 stypendystów Programu Marie Curie obraduje w Warszawie

0
Podziel się:

Ponad 300 młodych naukowców z Europy i świata - laureatów "Programu Marie
Curie" - bierze udział w sympozjum "Nauka - pasja, misja, zobowiązanie". Dwudniowa konferencja
rozpoczęła się w poniedziałek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Ponad 300 młodych naukowców z Europy i świata - laureatów "Programu Marie Curie" - bierze udział w sympozjum "Nauka - pasja, misja, zobowiązanie". Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w poniedziałek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Zjazd stypendystów unijnego programu "Akcje Marii Curie" to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych polskiej prezydencji. Podczas kilkunastu sesji naukowych i paneli dyskusyjnych badacze poruszą m.in. problematykę kryzysu ekonomicznego, bezpiecznej żywności, bioróżnorodności, bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatycznych.

Jak przypomniała podczas konferencji prasowej poprzedzającej zjazd unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrulla Wasiliu, w tym roku mija 15 lat od rozpoczęcia Programu Marii Curie. "Przez ten czas 50 tysięcy naukowców ze 127 krajów otrzymało wsparcie stypendialne w jego ramach. Zdaję sobie sprawę z wagi programu, który zrobił dużo, by zachęcić badaczy do rozwijania zdolności służących innowacyjności Europy" - powiedziała w poniedziałek komisarz.

Zaznaczyła, że tegoroczne obchody 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie są doskonałą okazją promowania nauki i projektów naukowych wśród szerokiej publiczności.

"Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybraliśmy Warszawę. To miejsce urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie, której pasja, energia, a także odpowiedzialność i misja w nauce są szeroko znane Europejczykom i ludziom na całym świecie" - dodała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Zaznaczyła, że kariera polskiej badaczki może stanowić drogowskaz dla uczonych z całej Europy. "Spotkania takie jak to mają również pomóc naszym polskim naukowcom w tym, aby z dumą naśladowali losy Marii Skłodowskiej-Curie. Podejmowali trudne wyzwania, które stawiają komisje przyznające granty stypendialne w stypendiach Marii Skłodowskiej-Curie" - tłumaczyła minister.

Program "Akcje Marie Curie" od 15 lat wspiera wymianę międzynarodową badaczy i ich szkolenia na każdym etapie kariery naukowej. Od 1996 r. umożliwił około 50 tys. najlepszych młodych naukowców prowadzenie badań i szkolenia w instytutach naukowych, uczelniach i przedsiębiorstwach w Europie i na innych kontynentach.

Tylko w 7. Programie Ramowym UE budżet projektu przekroczył 4,7 miliarda euro. Od 2007 do 2011 roku w jego ramach sfinansowanych zostało ponad 5 tys. projektów naukowych na łączną kwotę 1,87 miliarda euro.

Minister Kudrycka podkreśliła, że w programie nagradzane są projekty interdyscyplinarne, o charakterze międzynarodowym i na tyle oryginalne, by mogły zmieniać dotychczasowy stan nauki. Wasiliu dodała, że choć większość projektów dotyczy badań stosowanych, to granty mogą dostać również humaniści. "Mamy wiele projektów dotyczących praw człowieka, literatury, ekonomii" - zapewniła unijna komisarz.

Podczas sympozjum w Warszawie dotychczasowi stypendyści programu będą szukali odpowiedzi na pytania, co sprawia, że młody człowiek decyduje się, by zostać naukowcem; jak przyciągać do nauki kolejne wielkie talenty; jaka będzie rola badaczy w rozwiązywaniu najważniejszych problemów, przed jakimi stanęła Europa i jak skutecznie i nowocześnie mówić o odkryciach naukowych.

W programie konferencji znalazła się również sesja "Towards the Nobel Prize" z udziałem prof. Michaela Sohlmana z Fundacji Nobla. Profesor ujawni kulisy wyboru przyszłych noblistów, opowie też, jak najbardziej prestiżowa nagroda naukowa ułatwia promowanie przełomowych dokonań i odkryć.

Honorowym patronatem konferencję objął prezydent Bronisław Komorowski. Organizatorami są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisja Europejska oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. (PAP)

ekr/ agt/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)