Notowania

wiadomości
28.10.2012 18:05

Ponad 34 tys. osób odwiedziło 16. Targi Książki w Krakowie

Ponad 34 tys. osób, według wstępnych danych, odwiedziło 16. Targi Książki w Krakowie, które zakończyły się w niedzielę. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyła rekordowa liczba ponad 560 wystawców i blisko 500 autorów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 34 tys. osób, według wstępnych danych, odwiedziło 16. Targi Książki w Krakowie, które zakończyły się w niedzielę. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyła rekordowa liczba ponad 560 wystawców i blisko 500 autorów. *

Nie dopisała jedynie pogoda, w sobotę padał deszcz, a w niedzielę śnieg. Nie zniechęciło to jednak miłośników literatury, którzy w ogromnych kolejkach stali po autografy m.in. Urszuli Dudziak, Katarzyny Grocholi, Doroty Masłowskiej, Danuty Wałęsowej, Martyny Wojciechowskiej, Adama "Nergala" Darskiego, Szymona Hołowni, Rafała Kosika, Andrzeja Philipiuka i Andrzeja Stasiuka.

"Cieszymy się, że pogoda nie zniechęciła czytelników do odwiedzenia Targów. Zaczyna być już ciasno. Mamy nadzieję, że w 2014 r. będzie gotowy nowy obiekt kongresowo-targowy i wtedy wszystkich zaprosimy do hali, gdzie obecne problemy odejdą w zapomnienie" - mówiła PAP komisarz targów Katarzyna Popieluch-Kmiecik.

Program towarzyszący 16. Targom Książki - spotkania z autorami, dyskusje o książkach i rynku wydawniczym - odbywające się w kilku salach seminaryjnych równolegle, trwały łącznie ponad 670 godzin.

W akcji promującej czytelnictwo "Nakręć się na czytanie" udział wzięło kilkuset osób, m.in. Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Andrzej Pilipiuk, Martin Pollack, Janusz L. Wiśniewski, Torny Lindgren, Jan Nowicki, Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Adam "Nergal" Darski, Mariusz Czerkawski, Krzysztof Hołowczyc i Jolanta Kwaśniewska. Każdy z nich stanął przed kamerą, by powiedzieć, dlaczego czytają. Krótkie filmiki będzie można zobaczyć w internecie.

Podczas targów rozstrzygnięto kilkanaście konkursów. Przyznaną po raz 15. Nagrodę im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej otrzymał prof. Andrzej Friszke za "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności". Konkurs na książkę edytorsko doskonałą wygrał katalog "Świetlica sztuki 2007-11" (wydany przez Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu). Za najlepszym podręcznik akademickim 2012 uznano "Mechanikę Budowli. Teoria i przykłady" Mariana Palucha (wyd. Akademia Górniczo-Hutnicza).

Nagroda wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki - "PIK-owy Laur" został przyznany prof. Jerzemu Jarniewiczowi, za promowanie książek i czytelnictwa w prasie oraz Michałowi Nogasiowi z Programu III PR, za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. Laureatką nagrody Lista Goncourtów: polski wybór 2012 została Joy Sorman za powieść "Jak zwierzę", zaś nagrodę główną w konkursie "Papierowy Ekran" na najlepszy serwis internetowy o książce otrzymała Xiegarnia.pl

Kolejna 17. edycja Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 24-27 października 2013 r.(PAP)

wos/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz