Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 37 mln zł na koncie WOŚP

0
Podziel się:

Ponad 37 mln zł zebrano do tej pory podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy, ale - jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak - z pewnością suma ta
będzie większa. Ostateczną kwotę poznamy za ok. dwa miesiące.

Ponad 37 mln zł zebrano do tej pory podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale - jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak - z pewnością suma ta będzie większa. Ostateczną kwotę poznamy za ok. dwa miesiące.

W tym roku fundacja zbierała środki na rzecz dzieci z chorobami nerek i układu moczowego.

"Pokazujemy, że się nie dzielimy, ale łączymy. Po tym traumatycznym roku, taka akcja jak Finał, była nam wszystkim bardzo potrzebna. Pokazaliśmy po raz kolejny, że to, co robi Fundacja, jest trwałe i made in Poland" - mówił Owsiak w poniedziałek na konferencji prasowej, podsumowującej niedzielną zbiórkę. Szef WOŚP podziękował za Finał wolontariuszom, mediom i wszystkim, którzy w tym dniu wyszli na ulicę, by wrzucić datek do puszki.

Jak podkreślił, ostateczna kwota zebrana podczas XIX Finału będzie znana dopiero za kilka tygodni. "Do końca lutego sztaby mają czas na rozliczenie się; w ostatnim dniu lutego podamy więc ostateczną kwotę" - zapowiedział. Dodał, że obecnie zadeklarowana kwota wynosi ponad 37 mln zł, a w tej chwili na koncie fundacji jest przeszło 1,7 mln zł.

W XIX Finale wzięło udział ponad 120 tys. wolontariuszy; sztaby WOŚP działały w całej Polsce, a także za granicą, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski" i w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, gdzie pieniądze zbierali żołnierze i pracownicy w bazach Ghazni, Qarabagh, Warrior, Vulcan, Giro i Bagram. Wspólnie z Polakami, w akcji wzięli udział także żołnierze amerykańscy i afgańscy. Według wstępnych wyliczeń zebrano prawie 13 tys. dolarów i niemal 6 tys. zł.

"Polacy są hojni i chętni do pomocy, ale jeśli wiedzą, o co chodzi. Trzeba się rzetelnie rozliczać i jasno mówić, na co się przeznacza pieniądze podczas zbiórek i zbierania 1 proc. podatku. Doświadczenie pokazuje, że te organizacje, które są rzetelne i pokazują, na co konkretnie zbierają, dostają najwięcej pieniędzy" - mówił Owsiak.

Wciąż trwają aukcje internetowe na rzecz WOŚP, część z nich potrwa do końca stycznia. W ten sposób zebrano już ponad 2 mln zł. Kupić na nich można niemal wszystko: od lotów szybowcem czy zabytkowym dwupłatowcem, rejsów okrętem podwodnym, żaglowcem, poprzez pamiątki od polityków, sportowców i artystów, po atrakcje w postaci wizyty w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Jerzego Buzka, czy zaproszenia od pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich do wspólnego oglądania meczu otwarcia Stadionu Narodowego w stolicy.

Podczas Finału padła propozycja, by za rok WOŚP zagrała na Stadionie Narodowym. W poniedziałek Narodowe Centrum Sportu potwierdziło gotowość zorganizowania tam XX Finału. "Świetny pomysł, jesteśmy otwarci. Marzy mi się wielki koncert" - powiedział Owsiak. Pytany o to, na jaki cel będą zbierane środki podczas XX Finału, powiedział, że decyzja zapadnie dopiero jesienią. "Do tego czasu będziemy się zastanawiać, przyjmować propozycje, będzie burza mózgów. Ogłosimy to na jesieni" - dodał.

Podczas dwóch poprzednich Finałów WOŚP zbierała środki na sprzęt do wczesnej diagnostyki onkologicznej, by uruchomić ogólnopolski program badań dla dzieci. W niedzielę minister zdrowia Ewa Kopacz zadeklarowała, że będzie go współfinansować. "Bardzo nas cieszy obietnica pani minister, bo sprzęt musi pracować, muszą być środki na jego utrzymanie" - podkreślił Owsiak.

W zeszłym roku Fundacja WOŚP zebrała 42,8 mln zł.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)