Notowania

wiadomości
22.01.2014 12:27

Ponad 7,6 mln zł zebrano podczas XIII Dnia Papieskiego

Ponad 7,6 mln zł na stypendia dla ubogiej młodzieży zebrano podczas XIII Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu" - poinformował w środę w Warszawie wiceprzewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Andrzej Cehak.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 7,6 mln zł na stypendia dla ubogiej młodzieży zebrano podczas XIII Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu" - poinformował w środę w Warszawie wiceprzewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Andrzej Cehak. *

Dodał, że pozyskiwane środki ze zbiórki przykościelnej i publicznej na program stypendialny od kilku lat utrzymywał się na poziomie 7 mln zł, a ostatnia była większa prawie o ponad 650 tys. zł.

Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob, podsumowując ubiegłoroczne obchody Dnia Papieskiego, poinformował, że zebrane przez blisko 100 tys. wolontariuszy wsparły stale rozszerzający się fundusz stypendialny przeznaczony dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, dając im szansę na rozwijanie pasji i talentów oraz kontynuowanie edukacji. Dodał, że w 2013 roku do grona stypendystów dołączyło 179 osób w wieku gimnazjalno-licealnym, a prawie 300 maturzystów rozpoczęło studia. Obecnie wspiera 2,5 tys. stypendystów.

W ramach Dnia Papieskiego organizowane są konferencje, panele dyskusyjne, seminaria. Obchodom zawsze towarzyszą liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie, jak i w formie przedsięwzięć lokalnych - zaznaczył ks. Drob.

W tym roku XIV Dzień Papieski będzie obchodzony 12 października pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie". Będzie on poświęcony wydarzeniom szczególnym ze względu na przeżywaną w tym roku kanonizację papieża Polaka - powiedział przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz.

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, kard. Nycz powiedział, że "będzie ono stanowiło zachętę do podążania drogą świętości we współczesnym świecie". Dodał, że w trakcie Dnia Papieskiego "wsłuchamy się w głos Jana Pawła II, który swoim pontyfikatem podkreślał, że +głównym powołaniem człowieka jest powołanie do świętości+".

Jak przypomniał kard. Nycz, XIII Dzień Papieski z hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu", obchodzony w 35. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, zapoczątkował przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II. "Dzień Papieski jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni są zachęcani do zgłębiania nauczania Jana Pawła II" - podkreślił hierarcha.

Obchody Dnia Papieskiego już od 13 lat przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 r.).

skz/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz