Notowania

nowy jork
01.01.2011 09:15

Ponad milion ludzi na Times Square

Nad sylwestrem w Nowym Jorku czuwało kilka tysięcy policjantów. Władze obawiały się zamachu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dan Nguyen @ New York City/CC/Flickr)

*Ponad milion ludzi powitało Nowy Rok na nowojorskim placu Times Square, gdy ogromna kryształowa kula zsuwająca się wolno z iglicy na wieżowcu osiągnęła jej podstawę, obwieszczając nadejście 2011 roku. *

Minutę wcześniej w rozentuzjazmowanym tłumie z wszystkich kontynentów opuszczanie kuli zaczął burmistrz Nowego Jorku Michael Bloobmerg. Nie obyło się bez patriotycznego akcentu. Bloombergowi asystował sierżant Salvatore Gionta wyróżniony Medalem Honoru, najwyższym odznaczeniem wojskowym w USA, za bohaterską postawę na wojnie w Afganistanie.

Podekscytowany tłum odliczał niecierpliwie sekundy dzielące Nowy Jork od 2011 roku. O północy (szósta rano czasu polskiego) strzeliły w niebo fajerwerki i przy wtórze tysięcy okrzyków rozległa się piosenka Sinatry _ New York, New York _.

Na zebranych spadła ponad tona konfetti, kiedy wpatrywali się w rozjarzoną blaskiem 32 tysięcy żarówek kulę o wadze sześciu ton i średnicy ponad 3,5 metra, wznoszącą się niemal 122 metrów nad barwnym Times Square, roziskrzonym reklamami we wszystkich kolorach tęczy.

Niektórzy zapaleńcy czekali na Nowy Rok na Time Square i przyległych ulicach nawet dziesięć i więcej godzin, aby zapewnić sobie dogodne miejsce. Na szczęście pogoda dopisała. Jak na nowojorski grudzień było dość ciepło, z temperaturą około pięciu stopni Celsjusza.

Ponieważ plac był w maju celem nieudanego zamachu terrorystycznego, władze dołożyły starań, aby nie narazić tłumów na niebezpieczeństwo. Strzegło ich kilka tysięcy umundurowanych policjantów, snajperzy na dachach, tajni agenci i psy przeszkolone do tropienia materiałów wybuchowych. Kamery monitorowały teren z lotu ptaka. Policja zainstalowała też czujniki wykrywające promieniowanie, broń chemiczną i biologiczną. Zapory i ogrodzenia miały łącznie 28,5 kilometra długości.

Tagi: nowy jork, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz