Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad pół mln osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013 r.

0
Podziel się:

Ponad pół mln gości, realizacja filmu "Powstanie warszawskie" i liczne
nabytki fotograficzne - tak działalność w 2013 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło ponad 52 tys. osób.

Ponad pół mln gości, realizacja filmu "Powstanie warszawskie" i liczne nabytki fotograficzne - tak działalność w 2013 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło ponad 52 tys. osób.

Frekwencja w 2013 r. wyniosła ponad 525 tys. gości, blisko 4,5 tys. grup zwiedzało muzeum z przewodnikiem. Film "Miasto Ruin" przez cały rok obejrzało 255 tys. osób, a w Noc Muzeów placówkę odwiedziło 7 tys. osób.

W 2013 r. Muzeum przedstawiło bogatą ofertę warsztatów, lekcji i gier muzealnych dla różnych grup wiekowych. Zorganizowano też szereg wydarzeń plenerowych, w tym gry miejskie i pikniki (m.in. "Nasza biało-czerwona") oraz warsztaty rocznicowe (m.in. Graffiti Jam In-city)
. Do ważnych wydarzeń promocyjnych zaliczono m.in. kampanie towarzyszące 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i VIII edycję Festiwalu "Niewinni Czarodzieje".

Zorganizowano także akcję "Rozpoznaj", związaną z realizowanym filmem "Powstanie warszawskie", pierwszym dramatem wojennym non-fiction stworzonym wyłącznie na podstawie materiałów dokumentalnych, którego premierę zaplanowano na 2014 r. Dzięki akcji udało się m.in. rozpoznać bohatera kampanii promocyjnej filmu Stanisława Firchała ps. Wicher.

W lipcu Muzeum przygotowało kampanię społeczną "Rozejrzyj się. Może go znasz?" promującą postawy altruizmu, lojalności i odwagi. Tymi cechami powinni się wyróżniać kandydaci do muzealnej Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody". Do końca roku Muzeum prowadziło też kwestę na budowę i renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci, w której zebrano prawie 70 tys. zł.

Latem grupa WWPhoto pod artystycznym nadzorem Wojtka Wieteski zrealizowała wieloetapowy projekt fotograficzny "1944/70/2014". Wykonano portrety ponad 850 powstańców obecnych w Muzeum podczas obchodów 69. rocznicy powstania. Efekty projektu będzie można zobaczyć podczas przyszłorocznych obchodów. Rozpoczęła się także nowa edycja konkursu na komiks o powstaniu. Laureat zaprojektuje pełnometrażowy album o zrywie, którego premiera odbędzie się w ramach obchodów 70. rocznicy powstania.

W 2013 r. Muzeum zakupiło ponad 1150 fotografii. Znalazły się wśród nich m.in. zdjęcia z kolekcji Józefa Jerzego Karpińskiego wykonane na Starówce i Śródmieściu Płn. oraz fotografie z przedwojennej podróży do Lwowa i zdjęcia powojenne m.in. z obchodów pierwszej rocznicy powstania. Zakupiono także zbiory Zygmunta Sowińskiego, który dokumentował głównie żołnierzy swojego oddziału "Chrobry I", barykady, pożary i powstańcze szpitale. W skład zbioru wchodzi też m.in. 10 filmów ze zdjęciami powojennymi m.in. z ekshumacji i przenoszenia szczątków powstańców na Powązki. Muzeum nabyło też kolekcję Zygmunta Kukieły dokumentującą żołnierzy kompanii "Stefan" i sztabu IV Rejonu przy ul. Marszałkowskiej. Zbiór obejmuje też m.in. zdjęcia żołnierzy II Korpusu.

Na aukcjach internetowych placówka nabyła m.in. zakupiony na amerykańskim e-bayu album zawierający ponad 100 fotografii Warszawy pokazujących pierwsze dni okupacji i zniszczenia miasta. To cenne fotografie z angielskimi opisami przygotowane dla wywiadu alianckiego. Spośród licznych darów przekazanych Muzeum znalazły się m.in. zbiór fotografii Olgierda Budrewicza zawierający trzy albumy z lat 1939-49 i zbiór negatywów. Placówka otrzymała też prawie 400 oryginalnych fotografii z fotogazetek powstańczych pochodzących z laboratorium przy ul. Szpitalnej.

Wśród ciekawych pamiątek, które trafiły do Muzeum, jest m.in. zbiór filatelistyczny związany z powstańczą Pocztą Polową gromadzony od lat 50. XX w. Przekazano go w formie plansz z opisami w języku angielskim. Muzealne zbiory wzbogaciła też drewniana laska wykonana przez Zbigniewa Górskiego ps. Admirał podczas ewakuacji z obozu Lamsdorf. Wyrył on w drewnie nazwy miejscowości mijanych w czasie ewakuacji, daty i prawdopodobnie liczbę kilometrów, które przeszedł.

Placówka otrzymała także stolik-skrytkę okupacyjną z zawartością: memoriałem-raportem "Bieżąca polityka polska a rzeczywistość" ppłk. Mariana Drobika szefa II Oddz. KG AK z 7.11.1943 r. oraz pismem przewodnim z rozdzielnikiem m.in. do gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego z 8.11.1944 r. W skrytce znajdowała się też odbitka fotografii Drobika i jej reprodukcja negatywowa na płytce szklanej.

Kolejnym z przekazanych muzeum darów jest zbiór ok. 500 laleczek papierowych z ubrankami autorstwa artystki Janiny Giedroyć-Wawrzynowicz. Wykonywała je dla córeczki Róży przez czas okupacji do 1948 r. Laleczki podzielono według rodzin, przynależności społecznej czy pochodzenia. Powstawały na brystolu, kartonie i papierze, a ich ubranka - na kartkach ze starych zeszytów. Rysowano je kredkami lub malowano farbami.

Muzeum w 2013 r. nagrało też 200 osób w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. Łącznie w Archiwum znalazło się już ponad 3,3 tys. wspomnień uczestników powstania, żyjących w kraju i za granicą, powstańców i cywilów. Nagrywane są też relacje represjonowanych po wojnie i "warszawskich robinsonów", którzy przetrwali w gruzach miasta po upadku powstania. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)