Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad tysiąc gołębi na wystawie w Opolu

0
Podziel się:

Ponad tysiąc gołębi 66 ras, drób ozdobny a także króliki i efektowne bażanty
można było przez weekend podziwiać na 2. wystawie gołębi rasowych i drobnego inwentarza w Opolu.
Polska jest światową potęgą w hodowli gołębi rasowych - powiedział PAP organizator wystawy, Edward
Gersztyn.

Ponad tysiąc gołębi 66 ras, drób ozdobny a także króliki i efektowne bażanty można było przez weekend podziwiać na 2. wystawie gołębi rasowych i drobnego inwentarza w Opolu. Polska jest światową potęgą w hodowli gołębi rasowych - powiedział PAP organizator wystawy, Edward Gersztyn.

"My, Polacy jesteśmy czołowymi hodowcami. Mamy najwięcej zarejestrowanych ras. Hodujemy dużo gołębi i wiedziemy w tym prym" - ocenił Gersztyn, który jest prezesem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych. W całej Polsce zrzeszonych jest ok. 3 tys. hodowców gołębi.

Zdaniem Gersztyna Polacy w ogóle są miłośnikami ptaków - czy to gołębi, czy papużek, albo kanarków. "Każdy ptaszek, jak jest koło domu, to człowieka cieszy, przyjemnie na niego popatrzeć. A gołąb pawik jest naprawdę piękny" - zaznaczył.

Dodał, że hodowcy gołębi rasowych w większości trzymają swoich podopiecznych w klatkach - wolierach i rzadko wypuszczają w powietrze. "Kiedyś gołębie w większości latały, teraz ze względu na zakazy i drapieżniki - bo te gołębie latają wolniej niż pocztowe - są trzymane w wolierach. Hodowcy nie chcą, żeby ich wspaniały okaz stał się ofiarą drapieżnego ptaka" - wyjaśnił Gersztyn.

Hodowcy najpiękniejszych ptaków z poszczególnych ras otrzymali w Opolu puchary. Ich najpiękniejsze ptaki podlegały surowej ocenie. "Sędziowie główny nacisk stawiają na rasowość danego egzemplarza, który musi się prezentować zgodnie ze wzorcem. Potem dochodzą szczegóły - barwa oka, barwa brwi" - wyliczał organizator opolskiej wystawy.

Według Gersztyna, prawidłowa ocena rasowych gołębi jest dziś dużo trudniejsza niż dawniej. "Teraz poziom hodowli jest bardzo wysoki. Dużo materiału hodowlanego jest sprowadzane z zagranicy. Stawka jest bardzo wyrównana, i trzeba naprawdę dużego doświadczenia i znajomości rasy, aby wybrać championa" - podkreślił.

Oprócz gołębi na opolskiej wystawie można było obejrzeć wyjątkowe okazy kur i kaczek a także bażanty - diamentowe, bananowe i złociste, oraz bardzo rzadko spotykane pawie białoskrzydłe. Zainteresowaniem widzów cieszyły się też olbrzymie króliki, ważące nawet 12 kilogramów.(PAP)

jsz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)