Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poprawia się kondycja firm z branży mleczarskiej

0
Podziel się

Po niedawnym kryzysie poprawia się sytuacja firm z branży mleczarskiej.
Rosną ceny skupu mleka i sprzedaży produktów mleczarskich, ale spada produkcja mleka - poinformował
prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś.

bEhnziZN

Po niedawnym kryzysie poprawia się sytuacja firm z branży mleczarskiej. Rosną ceny skupu mleka i sprzedaży produktów mleczarskich, ale spada produkcja mleka - poinformował prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś.

Broś przypomniał, że w 2008 r i do połowy 2009 r. mleczarstwo przeżywało głęboki kryzys. Po dużym wzroście cen produktów mlecznych w 2007 roku, nagle nastąpiło ich załamanie. Od IV kwartału 2009 r. sytuacja poprawia się.

Na czwartkowym spotkaniu z prezesami spółdzielni mleczarskich Broś powiedział, że poza styczniem br. w każdym następnym miesiącu spadał skup mleka, mimo że płacono na nie coraz więcej. Jego zdaniem, świadczy to o zmniejszeniu produkcji tego surowca.

bEhnziZP

Według Brosia, ceny skupu mleka w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wzrosły o ponad 16 proc. Obecnie mleczarnie płacą za mleko średnio około 1 zł za litr. Najwięcej otrzymują za nie rolnicy z województwa podlaskiego, a najmniej - z podkarpackiego. Wiosną ub.r. średnio za mleko w skupie płacono 87 gr za litr.

Rośnie eksport produktów mleczarskich. Od stycznia do kwietnia br. mleczarnie wyeksportowały 66 tys. ton produktów, czyli o prawie 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordowy był wywóz odtłuszczonego mleka w proszku do Chin. W ciągu 4 miesięcy tego roku dostarczono tam 35,8 tys. ton tego produktu, tj. o 87 proc. więcej niż w 2008 r.

Jak podkreślił obecny na spotkaniu minister rolnictwa Marek Sawicki, mleczarnie w większym stopniu powinny myśleć o zwiększeniu eksportu swoich produktów do krajów pozaunijnych - m.in. do Azji, do państw arabskich czy na rynek rosyjski. Obecnie 90 proc. eksportu trafia na rynek europejski.(PAP)

awy/ pad/ gma/

bEhnzjaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)