Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawiają się wyniki przeładunków w portach Szczecina i Świnoujścia

0
Podziel się:

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszym kwartale tego roku
przeładowały o 3,3 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie 2011 roku - poinformowali w
środę przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszym kwartale tego roku przeładowały o 3,3 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie 2011 roku - poinformowali w środę przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Jak informują służby prasowe portów, pierwsze trzy miesiące tego roku zakończyły się lepiej niż ten sam okres 2011 roku, pomimo mniejszych przeładunków węgla i zboża.

Towary masowe, w tym węgiel, stanowią istotną część przeładowywanych w obu portach towarów. Wzrost przeładunków w Szczecinie i Świnoujściu o 3,3 proc. pozwolił zamknąć ten okres wynikiem ponad 5 mln przeładowanych ton.

Wzrosły przede wszystkim przeładunki rudy (o 97,3 proc), innych masowych towarów (wzrost o 75,8) i drewna (wzrost prawie 52-proc.). Przeładunki drobnicy w ciągu trzech miesięcy br. były na zbliżonym poziomie co w pierwszym kwartale ubiegłego roku i wzrosły o prawie 1 proc.

W pierwszym kwartale 2012 roku wzrósł także obrót kontenerami - o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W marcu 2012 roku zanotowano wzrost przeładunków na poziomie 9,3 proc. w porównaniu do marca roku ubiegłego. Przede wszystkim wzrósł przeładunek rudy (o 177,4 proc.), innych masowych towarów (wzrost 60,7 proc.) oraz ropy (24 proc.), a także drewna (wzrost o 14,3 proc.). W poprzednim miesiącu wzrosły również ładunki drobnicy; wobec marca 2011 r. było to prawie 5 proc. Przeładunki kontenerów wzrosły zaś o 11 proc. w porównaniu do wyniku z marca ub.r.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - w Szczecinie i Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajdują się przede wszystkim: terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy, obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych.

W roku 2011 w obu portach przeładowano ponad 21 mln ton towarów. (PAP)

epr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)