Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawki Senatu do ustawy o działalności pożytku publicznego

0
Podziel się:

Gminy i powiaty będą zobligowane do tworzenia lokalnych rad działalności
pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował Senat
wprowadzając w środę poprawki do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i
wolontariacie.

Gminy i powiaty będą zobligowane do tworzenia lokalnych rad działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował Senat wprowadzając w środę poprawki do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Decyzja Senatu oznacza, że samorządy będą musiały, a nie tylko - jak chciał Sejm - mogły - tworzyć takie rady, jeśli wniosek o to złoży na szczeblu powiatowym co najmniej pięć organizacji, a gminnym - co najmniej trzy organizacje.

Rady działalności pożytku publicznego mają charakter doradczy i inicjatywny. Mają za zadanie m.in. wyrażać opinie w sprawie stosowania ustawy i projektów aktów prawnych dotyczących działalności pożytku publicznego i wolontariatu, wyrażać opinię w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom, promować standardy prowadzenia działalności pożytku publicznego, uczestniczyć w postępowaniach kontrolnych, analizować informacje o prowadzonych kontrolach.

Senat poszerzył zakres ustawy, wykreślając z jej pierwszego punktu zapis o tym, że dotyczy ona działań organizacji pożytku publicznego "w sferze zadań publicznych". Przedstawiciele organizacji pozarządowych oceniali to jako zbyt wąski zapis i senatorowie się z tym zgodzili. Zdecydowali, że ustawa ma dotyczyć "prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz współpracy władz publicznych z organizacjami pozarządowymi".

Senatorowie wprowadzili do ustawy jeszcze kilkadziesiąt poprawek, m.in. zmienili zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i kluby sportowe będące spółkami (zgodnie z nowelą mogą one prowadzić działalność pożytku publicznego, jeśli ich celem nie jest osiąganie zysku). Senat wprowadził przepis o wyłączeniu w ich dochodzie udziału członków, udziałowców i pracowników. Poprawka zastępuje przepis wprowadzony przez Sejm o obowiązku przeznaczania całości dochodu tych podmiotów na realizację celów statutowych.

Senatorowie zmienili też zapis o możliwości złożenia przez ministra polityki społecznej wniosku do KRS o wykreślenie organizacji z rejestru, jeśli wykorzystała ona dotacje niezgodnie z przeznaczeniem. Będzie to możliwe, gdy do niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania dotacji dojdzie wielokrotnie.

Senatorowie odrzucili wniosek senackiej Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji o odrzucenie ustawy w całości.

Poprawki Senatu oceni teraz Sejm. (PAP)

ktt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)