Notowania

rosja
04.02.2009 17:12

Poradzieckie kraje znowu łączą siły

Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza tworzy fundusz antykryzysowy za 10 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza tworzy wspólny Fundusz Antykryzysowy - 10 mld dolarów. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym szczycie Wspólnoty (EwrAzES) na Kremlu.

W skład tej regionalnej organizacji gospodarczej wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatora w jej pracach uczestniczy też Armenia. W spotkaniu w Moskwie wzięli udział prezydenci wszystkich tych państw. Do EwrAzES należał także Uzbekistan, jednak w grudniu 2008 roku zawiesił członkostwo.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który obecnie przewodniczy w tej organizacji, ogłosił, że Rosja wpłaci do funduszu 7,5 mld, a Kazachstan - 1 mld dolarów. Łukaszenka dodał, że pozostałe państwa określą wysokość swoich wkładów w ciągu miesiąca; Fundusz zacznie działać w ciągu trzech miesięcy.

* **[ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )**

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że _ fundusz tworzony jest nie dla potrzeb handlowych, lecz dla wykonywania ważnych zadań państwowych _. _ - To nie worek z pieniędzmi. To fundusz antykryzysowy na wzajemną pomoc dla bliskich nam państw _ - oświadczył. - _ Pieniędzy brakuje wszystkim. Jednak nasze kraje mają różne możliwości, rezerwy _ - dodał rosyjski prezydent.

Utworzenie takiego wspólnego funduszu na nieformalnym szczycie EwrAzES w grudniu 2008 roku w kurorcie Borowoj, w Kazachstanie, zaproponowali prezydenci Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Armenii.

Dysponentem pieniędzy ma być Euroazjatycki Bank Rozwoju, powołany przez Rosję i Kazachstan w 2006 roku do finansowania projektów w ramach EwrAzES.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, kryzys, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz