Notowania

ukraina
02.12.2010 16:20

Porażka dyplomacji USA na Ukrainie?

Według ujawnionych dokumentów Amerykanie zbyt długo stawiali na Wiktora Juszczenkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tgraham/CC/Flickr)

Ujawnione przez Wikileaks depesze amerykańskich dyplomatów pokazują, że USA starały się rozluźnić związki Ukrainy z Rosją, lecz zbyt długo _ stawiały na złego konia _, Wiktora Juszczenkę - pisze internetowym wydaniu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

W wyborach parlamentarnych 2006 r. blok wyborczy ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dostał mniej niż 14 proc. głosów. Już na dwa miesiące przed wyborami ambasada USA w Kijowie dowiedziała się od zaufanego współpracownika Juszczenki, że jego _ organizacja partyjna leży w gruzach i będzie kuśtykać do wyborów _.

Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej administracja ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha _ poprzez demonstracyjne poparcie próbowała dodać swemu protegowanemu w Kijowie politycznego wiatru w żagle _ - pisze _ Spiegel _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;janukowycz;sfalszuje;wybory;parlamentarne,171,0,707499.html) Tymoszenko: Janukowycz sfałszuje wybory parlamentarne

Na początku września 2008 r. wiceprezydent USA Richard Cheney pojechał na Ukrainę. Amerykańska ambasada zachwalała w dokumencie z 23 sierpnia 2008 r. osłabionego ukraińskiego przywódcę: _ Juszczenko ma sławę wizjonera i jest jedynym ukraińskim przywódcą, który okazuje mocne, niezachwiane zaangażowanie, by wprowadzić Ukrainę do NATO i Unii Europejskiej _.

Według _ Spiegla _, gdy prezydentem USA został Barack Obama, nowa administracja w Waszyngtonie zaczęła pojmować, że _ wizjoner _ Juszczenko poniósł klęskę. Z depeszy datowanej na 22 maja 2009 r. wynika, że sekretarz stanu Hillary Clinton jest zaniepokojona relacjami eksperta Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, który powrócił z Kijowa.

Ekspert miał wrażenie, że _ rządowi (Ukrainy) brakuje politycznej woli, by rozwiązać problemy gospodarcze _. Clinton uznała, że _ polityczna i gospodarcza niestabilność Ukrainy jest na rękę Rosji _.

W trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie na przełomie 2009 i 2010 r. ambasador USA John Tefft powątpiewał w kandydatkę Julię Tymoszenko, jedną z liderek pomarańczowej rewolucji i premier Ukrainy.

Jeden z jej byłych współpracowników, były minister finansów Wiktor Pynzenyk miał wyznać ambasadorowi, że Tymoszenko jest _ siłą destrukcyjną _, _ chce jedynie umocnić swą władzę _ i _ przegapiła okazję do reform w czasie kryzysu _.

Jednocześnie im bardziej jasne stawało się zwycięstwo wyborcze uznawanego za protegowanego Rosji Wiktora Janukowycza, tym bliższe kontakty z nim nawiązywał ambasador Tefft. W trakcie jednego ze spotkań Janukowycz miał zasygnalizować, że byłby gotowy wyjść naprzeciw Amerykanom.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Według depeszy do Departamentu Stanu z 29 stycznia 2010 r. _ Janukowycz uznał za otwartą sprawę kontynuacji wojskowej współpracy z NATO i mówił o kooperacji w dziedzinie przemysłowo-wojskowej _.

_ - Swojego wieloletniego faworyta Juszczenkę (...) Amerykanie spisali już wtedy na straty _ - ocenia _ Spiegel _. W poufnym dossier dla doradcy ds. bezpieczeństwa generała Jamesa Jonesa - który wybierał się w lutym 2010 r. do Kijowa z ofertą współpracy dla nowych władz Ukrainy - ambasador USA napisał: Juszczenko _ jest w znacznym stopniu zdyskredytowany (...) z powodu jego słabości jako przywódcy, ustawicznych sporów z Tymoszenko (...), niepotrzebnej wrogości wobec Rosji oraz zamiłowania do deklaracji o woli przystąpienia do NATO i UE _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t94080.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukrainscy;przedsiebiorcy;protestuja;mimo;mrozow,158,0,727198.html) Ukraińscy przedsiębiorcy protestują. Mimo mrozów Demonstranci zarzucają premierowi Mykole Azarowowi, że chce skonfliktować ich środowisko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t87163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korupcja;na;granicach;ukraina;chce;ja;wykorzenic,204,0,715724.html) Korupcja na granicach. Ukraina chce ją wykorzenić Wicepremier Borys Kolesnikow zapowiada też poprawę w jeszcze bardziej skorumpowanej drogówce.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz