Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie o współpracy 9 regionalnych organizacji samorządowych

0
Podziel się:

Związki gmin z dziewięciu regionów Polski zawarły w Nowej Soli
(Lubuskie) porozumienie o współpracy, którego celem jest m.in. wspólna i skoordynowana
reprezentacja w najważniejszych sprawach związanych z funkcjonowaniem samorządu oraz wymiana
doświadczeń.

Związki gmin z dziewięciu regionów Polski zawarły w Nowej Soli (Lubuskie) porozumienie o współpracy, którego celem jest m.in. wspólna i skoordynowana reprezentacja w najważniejszych sprawach związanych z funkcjonowaniem samorządu oraz wymiana doświadczeń.

Porozumienie zakłada także prowadzenie działalności lobbingowej związanej z najważniejszymi zmianami w prawie dotyczącymi funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Projekt otrzymał nazwę: Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Celem porozumienia jest m.in. opracowywanie i prezentowanie wspólnych stanowisk, projektów aktów normatywnych, prowadzenie działalności lobbingowej czy reprezentowanie stron porozumienia w rozmowach z centralnymi organami władzy publicznej.

"Dziewięć organizacji to odpowiednik ponad połowy województw, reprezentacji sporej części z 2500 samorządów w Polsce. Mamy nadzieję, iż samo połączenie sił nada nam pewną moc sprawczą. Co ważne i co nas wyróżnia - łącząc działania tego rodzaju stowarzyszeń, reprezentujemy zarówno małe gminy, jak i duże miasta, łączymy nurty różnych samorządów, ponad politycznymi podziałami" - powiedział PAP prezydent Nowej Soli i prezes Zrzeszenia Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz.

OPOS zamierza zająć się kwestiami konkretnych ustaw ważnych dla samorządów. Prezydent Nowej Soli wymienił wprowadzoną niedawno tzw. ustawę śmieciową, która w opinii samorządowców wymaga wielu korekt, czy też przygotowywane ustawy ws. przekazywania dróg krajowych, o odnawialnych źródłach energii i korytarzach przesyłowych.

"Mamy nadzieję, że zbiorcze stanowiska w tych sprawach będą bardziej słyszalne. Liczymy na indywidualne spotkania z parlamentarzystami, konsultacje ministerialne, i choć nie jesteśmy członkiem Komisji Wspólnej, być może stworzone forum OPOS-u pozwoli nam przeforsować i nasze propozycje, do tego właśnie gremium" - podkreślił prezydent Nowej Soli.

Stronami porozumienia są: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Lubelszczyzny, Związek Gmin Pomorskich oraz Związek Gmin Śląska Opolskiego.

Inicjatywa stworzenia porozumienia tych regionalnych organizacji samorządowych pojawiła się ponad rok temu, w rozmowach o współpracy dwóch stowarzyszeń: wielkopolskiego i śląskiego.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zorganizowało pierwsze spotkanie we wrześniu 2012 r. w Tarnowie Podgórnym z udziałem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Związku Gmin Lubelszczyzny, Związku Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego i Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego.

Kolejne spotkanie odbyło się w Konstantynowie Łódzkim w lutym tego roku, a w maju w Świerklańcu prezydent Sieradza Jacek Walczak zaproponował nazwę - Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

"Zacieśniona współpraca biur organizacji, doprowadziła do uwieńczenia tych działań, podpisania porozumienia, które pozwoli nam forować wspólne interesy głosem dziewięciu jak na razie organizacji" - podkreślił Tyszkiewicz. (PAP)

mmd/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)