Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie w sprawie profilaktyki zdrowia dzieci i młodzieży

0
Podziel się:

O potrzebie informowania w szkołach i przedszkolach na czym polega zdrowy
tryb życia, promocji zdrowych nawyków żywieniowych oraz poprawianiu sprawności fizycznej mówi
"porozumienie w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży".

O potrzebie informowania w szkołach i przedszkolach na czym polega zdrowy tryb życia, promocji zdrowych nawyków żywieniowych oraz poprawianiu sprawności fizycznej mówi "porozumienie w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży".

Dokument podpisali w poniedziałek minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber oraz podsekretarz stanu w resorcie sportu i turystyki Tomasz Półgrabski.

Minister edukacji Katarzyna Hall zwróciła uwagę, że porozumienia podpisano na czas nieokreślony. "Mamy nadzieję, że będzie miało charakter trwały, stały" - podkreśliła.

"Kiedy tworzyliśmy nową podstawę programową, która miała na celu na nowo opisać czego chcemy uczyć na wszystkich etapach edukacyjnych, uznaliśmy, że trzeba dobrze wyeksponować miejsce edukacji zdrowotnej i dużą część odpowiedzialności za jej promocję, za jej wymiar praktyczny, przyznaliśmy nauczycielom wychowania fizycznego. Zgodnie z nową podstawą, to na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za uświadamianie młodzieży jak dbać o siebie, o swoje zdrowie, zdrowe nawyki związane z żywieniem i ruchem" - mówiła Hall.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przypomniał, że zgodnie z międzynarodową konwencją jednym z podstawowych praw dziecka jest prawo do życia i zdrowia.

"Naszym obowiązkiem jest profilaktyka i tłumaczenie czego nie wolno robić, co należy i w którym kierunku iść. Statystyki bombardują nas rozmaitymi problemami zdrowotnymi związanymi z dziećmi - od próchnicy po choroby onkologiczne (...) Wielu przypadkom moglibyśmy zapobiec, gdyby odpowiednio wcześniej zrobiono krok w tym kierunku" - uznał Michalak.

Porozumienie zakłada również współpracę trzech ministerstw przy realizacji programu "Szkoły dla zdrowia Europy", któremu patronują Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy), Rada Europy i Komisja Europejska. W Polsce popularyzację idei "Szkoły dla zdrowia Europy", rozpoczęto projektem "Szkoła Promująca Zdrowie", realizowanym pod kierunkiem prof. Barbary Wojnarowskiej. Od 1992 r. zaczęły powstawać wojewódzkie sieci szkół promujących zdrowie. Aktualnie sieci zorganizowano we wszystkich województwach i należy do nich ok. 2000 szkół.

W poniedziałek reprezentanci sześciu szkół w Polsce, m.in. szkoły podstawowej nr 19 w Elblągu oraz szkoły podstawowej nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie, odebrali certyfikaty Szkoły Promującej Zdrowie. (PAP)

agz/ tot/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)