Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie ws. przekazania przez Niemcy 60 mln euro na muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Niemcy przekażą 60 mln euro Fundacji Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek w
Ambasadzie Niemiec w Warszawie porozumienie dotyczące dotacji podpisał prezes zarządu Fundacji,
dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Niemcy przekażą 60 mln euro Fundacji Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek w Ambasadzie Niemiec w Warszawie porozumienie dotyczące dotacji podpisał prezes zarządu Fundacji, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Jak poinformował PAP attache prasowy Ambasady Niemiec Konrad Lax, kwota ta będzie przekazywana w pięciu równych ratach rocznych począwszy od tego roku.

"Podpisanie porozumienia to zwieńczenie ponad rocznego procesu rozpoczętego po tym gdy Niemcy zapowiedziały, że przekażą połowę sumy, którą musimy zebrać. Aż do dzisiaj trwały rozmaite negocjacje co do zapisów porozumienia, wcześniej trwały też rozmowy wewnątrz Niemiec" - powiedział PAP Cywiński.

Zaznaczył, że "60 mln euro to połowa sumy, którą fundacja musi zebrać do funduszu żelaznego na rzecz zachowania autentyzmu pozostałości po KL Auschwitz". "To bardzo ważny dla nas moment. Teraz wiemy, mamy pewność, że fundusz powstanie" - dodał.

15 grudnia ub.r. w Berlinie porozumienie w sprawie przekazania dotacji Fundacji Auschwitz-Birkenau podpisali przedstawiciele krajów związkowych Niemiec oraz rządu federalnego. Zapisano w nim, że przekażą one fundacji po 30 mln euro; połowę sumy przekażą landy, połowę rząd.

"Poprzez udział w Fundacji Auschwitz-Birkenau Niemcy uznają swą historyczną odpowiedzialność za podtrzymywanie i przekazywanie następnym pokoleniom pamięci o holokauście" - oświadczył wówczas szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Dodał, że dawny hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau jest "synonimem zbrodni narodowego socjalizmu". "Istniejące współcześnie muzeum przypomina o tych zbrodniach. Naszym obowiązkiem oraz potrzebą jest wspieranie fundacji, która zapewnia, że muzeum to będzie w przyszłości miejscem pamięci, informacji i nauczania" - podkreślił Westerwelle.

Fundację Auschwitz-Birkenau powołano w styczniu 2009 roku z inicjatywy m.in. pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz. Jej zadaniem jest utworzenie funduszu żelaznego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, oraz setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów i dokumentów. Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacowane są na ok. 120 mln euro.

W grudniu wsparcie finansowe dla żelaznego funduszu Fundacji Auschwitz-Birkenau zadeklarowała Wielka Brytania. Wysokość pomocy brytyjskiej nie została określona.

Wcześniej - na początku listopada podczas wizyty w Oświęcimiu premier Donald Tusk poinformował, że różne rządy zadeklarowały już łącznie około 80 milionów euro na rzecz funduszu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum.(PAP)

dsr/ ls/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)