Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie ws. realizacji Programu Żuławskiego 2030

0
Podziel się:

Zabezpieczenie przed powodzią Żuław i Gdańska jest najważniejszym celem
Programu Żuławskiego 2030. Porozumienie w sprawie realizacji programu podpisali w piątek w Gdańsku
m.in. wiceminister środowiska oraz marszałkowie województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zabezpieczenie przed powodzią Żuław i Gdańska jest najważniejszym celem Programu Żuławskiego 2030. Porozumienie w sprawie realizacji programu podpisali w piątek w Gdańsku m.in. wiceminister środowiska oraz marszałkowie województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Program kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław do roku 2030 r. przewiduje m.in. modernizację ok. 400 km wałów przeciwpowodziowych, odbudowę prawie 60 stacji pomp, przebudowę 260 km rzek i potoków oraz przebudowę lub odbudowę prawie 600 km kanałów wewnątrzpolderowych.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapewnił w Gdańsku, że "program na pewno będzie realizowany, a na pierwszy etap prac do roku 2015 jest zapewnione 680 mln zł".

85 proc. tej kwoty ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostała część z budżetów: państwa, Gdańska i Elbląga. Na realizację całego programu do 2030 r. potrzeba prawie 2 mld zł.

Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Halina Czarnecka powiedziała, że do najważniejszych celów programu należą: wdrożenie Dyrektywy Powodziowej (planu zarządzania ryzykiem powodziowym - PAP) na obszarze Żuław oraz wzrost bezpieczeństwa powodziowego i poprawa jakości życia mieszkańców tego regionu.

Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski zwrócił uwagę, że realizacja programu przyczyni się do ożywienia gospodarczego, turystycznego i kulturowego regionu. "Mieszkańcy będą mieli poczucie bezpieczeństwa, co zwiększy ich chęć do inwestowania" - dodał.

Podkreślił, że także Gdańsk będzie lepiej zabezpieczony przed skutkami ewentualnej powodzi.

Do roku 2015 ma być wykonanych 48 zadań. Program będą realizować: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Woj. pomorskiego, Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, miasta Gdańsk i Elbląg oraz powiat gdański.

Najwyższe kwoty zostaną przeznaczone na zabezpieczenie Gdańskiego Węzła Wodnego, czyli przebudowę Kanału Raduni i koryta Motławy (191 mln zł) oraz na zabezpieczenie wewnątrz terytorium Żuław czyli m.in. na przebudowę stacji pomp i wałów przeciwpowodziowych (137 mln zł).

Program będzie realizowany na obszarze 2150 km kwadratowych, z czego ponad 450 km kw. zajmują depresje (tereny położone poniżej poziomu morza). Realizacja programu przyczyni się do ochrony przed powodzią obszaru, na którym mieszka około ćwierć miliona osób.(PAP)

bls/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)