Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia : W pociągach powstają galerie graffiti

0
Podziel się:

Na kilku liniach dalekobieżnych pasażerowie portugalskich pociągów będą
mogli podziwiać dzieła sztuki ulicznej. W maju władze krajowego przewoźnika Comboios Portugueses
(CP) zakontraktowały sześciu twórców graffiti do malowania motywów sztuki współczesnej w wagonach.

Na kilku liniach dalekobieżnych pasażerowie portugalskich pociągów będą mogli podziwiać dzieła sztuki ulicznej. W maju władze krajowego przewoźnika Comboios Portugueses (CP) zakontraktowały sześciu twórców graffiti do malowania motywów sztuki współczesnej w wagonach.

Malowidła powstają od wtorku w kilku wagonach na specjalnej winylowej powierzchni, zamówionej w jednej z agencji reklamowych. Do końca roku będzie można je podziwiać w 10 pociągach kursujących pomiędzy Bragą, Porto i Aveiro na północy kraju, a także na linii z Cascais do Lizbony.

Jak powiedziała Ana Portela, rzeczniczka prasowa spółki CP, dotychczas przewoźnik podpisał umowy z sześcioma artystami tzw. sztuki ulicznej. Wśród nich jest m.in. Alexandre Farto oraz Luis Alegre.

Pierwsze graffiti w ramach akcji o nazwie "Janela" ("Okno") powstają w wagonach na stacji kolejowej Contumil w Porto. Artyści na ścianach sąsiadujących z fotelami pasażerów malują hasła, mające być odzwierciedleniem rozmów osób podróżujących pociągami, np. "jestem nieszczęśliwy", "czasami nie odzywam się do ludzi, aby odczuli moją nieobecność".

"Wagony od lat 70. są bardzo ważną przestrzenią dla artystów graffiti. Zaczęło się od Nowego Jorku, skąd moda ta rozprzestrzeniła się na cały świat. Współcześnie ich przesłania są bardzo ważne dla społeczeństwa, stąd cieszy nas zaproszenie przez CP do projektu" - powiedział szef "Janeli" Sandro Resende.

W gronie wybranych przez CP artystów są grafficiarze z Portugalii, Hiszpanii i Brazylii. Tylko w jednym przypadku zamalowują oni zewnętrzną część pociągu. "Umowa przewiduje wykonanie motywów sztuki współczesnej na trzech wagonach pociągu kursującego między Cascais a Lizboną" - dodał Resende.

Według szacunków władz firmy CP liniami, na których kursować będą "pociągi-galerie", podróżuje codziennie w sumie 260 tys. pasażerów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)