Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Banki niechętnie renegocjują umowy z dłużnikami

0
Podziel się:

Działające w Portugalii banki niechętnie decydują się na zmianę warunków
umów na kredyt mieszkaniowy. Na renegocjację spłaty pożyczki zdecydowały się w ciągu ostatniego
roku w zaledwie 20 proc. przypadków.

Działające w Portugalii banki niechętnie decydują się na zmianę warunków umów na kredyt mieszkaniowy. Na renegocjację spłaty pożyczki zdecydowały się w ciągu ostatniego roku w zaledwie 20 proc. przypadków.

Jak poinformował Vasco Bordado, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Oceny Trybu Specjalnego, funkcjonujące na terenie Portugalii instytucje finansowe, pomimo swoich deklaracji, nie są skłonne do ponownego negocjowania zasad spłaty długów.

Z zaprezentowanego przez komisję raportu wynika, że zaledwie 20 proc. wnioskujących do banków dłużników otrzymuje pozytywną odpowiedź w sprawie renegocjacji zwrotu pożyczki. Od grudnia ub.r. z prośbą taką wystąpiło 1626 rodzin.

"Osoby, które otrzymały pozytywną odpowiedź zalegają łącznie kredytodawcom 13,8 mln euro. Spłaciły one dotychczas zaledwie 1,6 mln euro pożyczek", ujawniła w raporcie komisja parlamentarna.

Według autorów dokumentu, głównym powodem odrzucania przez banki wniosków o renegocjację umów dotyczących kredytów mieszkaniowych jest brak wystarczającej dokumentacji o spełnianych przez dłużnika warunkach.

Komisja poinformowała, że w ciągu ostatniego roku najwięcej wniosków o renegocjację spłaty długu wpłynęło do banków w styczniu br. - 325, a najmniej we wrześniu br. - 54.

Od listopada ub.r. w Portugalii obowiązują nowe zasady renegocjacji umów na kredyty mieszkaniowe z bankami, tzw. Tryb Specjalny. Pożyczkodawcy powinni zaakceptować wnioski zadłużonych rodzin, o ile przynajmniej jeden z ich członków stracił pracę lub jego wynagrodzenie zmniejszyło się o 35 proc. Innym warunkiem jest wartość spłacanej nieruchomości, która powinna wynosić między 90 tys. euro a 120 tys. euro. Do kontroli wykonania nowych przepisów powołana została parlamentarna Komisja ds. Oceny Trybu Specjalnego.

Funkcjonujące w Portugalii instytucje finansowe coraz bardziej niechętnie udzielają też pożyczek. Według danych zebranych przez lizboński dziennik "Diario Economico" w pierwszej połowie br. banki udzieliły firmom i rodzinom kredyty o łącznej wartości 201 mld euro, czyli o 11 mld euro mniej wobec okresu styczeń-czerwiec 2012 r. Tymczasem od maja 2011 r., kiedy to Lizbona podpisała umowę pomocową z Unia Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, banki w Portugalii odmówiły pożyczek o łącznej wartości 35 mld euro.

Każdego dnia sądy w Portugalii ogłaszają niewypłacalność średnio 30 firm lub gospodarstw domowych. Rodziny stanowią już 64 proc. wśród wszystkich bankrutów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)