Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.11.2013 14:46

Portugalia: Banki niechętnie renegocjują umowy z dłużnikami

Działające w Portugalii banki niechętnie decydują się na zmianę warunków umów na kredyt mieszkaniowy. Na renegocjację spłaty pożyczki zdecydowały się w ciągu ostatniego roku w zaledwie 20 proc. przypadków.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Działające w Portugalii banki niechętnie decydują się na zmianę warunków umów na kredyt mieszkaniowy. Na renegocjację spłaty pożyczki zdecydowały się w ciągu ostatniego roku w zaledwie 20 proc. przypadków. *

Jak poinformował Vasco Bordado, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Oceny Trybu Specjalnego, funkcjonujące na terenie Portugalii instytucje finansowe, pomimo swoich deklaracji, nie są skłonne do ponownego negocjowania zasad spłaty długów.

Z zaprezentowanego przez komisję raportu wynika, że zaledwie 20 proc. wnioskujących do banków dłużników otrzymuje pozytywną odpowiedź w sprawie renegocjacji zwrotu pożyczki. Od grudnia ub.r. z prośbą taką wystąpiło 1626 rodzin.

"Osoby, które otrzymały pozytywną odpowiedź zalegają łącznie kredytodawcom 13,8 mln euro. Spłaciły one dotychczas zaledwie 1,6 mln euro pożyczek", ujawniła w raporcie komisja parlamentarna.

Według autorów dokumentu, głównym powodem odrzucania przez banki wniosków o renegocjację umów dotyczących kredytów mieszkaniowych jest brak wystarczającej dokumentacji o spełnianych przez dłużnika warunkach.

Komisja poinformowała, że w ciągu ostatniego roku najwięcej wniosków o renegocjację spłaty długu wpłynęło do banków w styczniu br. - 325, a najmniej we wrześniu br. - 54.

Od listopada ub.r. w Portugalii obowiązują nowe zasady renegocjacji umów na kredyty mieszkaniowe z bankami, tzw. Tryb Specjalny. Pożyczkodawcy powinni zaakceptować wnioski zadłużonych rodzin, o ile przynajmniej jeden z ich członków stracił pracę lub jego wynagrodzenie zmniejszyło się o 35 proc. Innym warunkiem jest wartość spłacanej nieruchomości, która powinna wynosić między 90 tys. euro a 120 tys. euro. Do kontroli wykonania nowych przepisów powołana została parlamentarna Komisja ds. Oceny Trybu Specjalnego.

Funkcjonujące w Portugalii instytucje finansowe coraz bardziej niechętnie udzielają też pożyczek. Według danych zebranych przez lizboński dziennik "Diario Economico" w pierwszej połowie br. banki udzieliły firmom i rodzinom kredyty o łącznej wartości 201 mld euro, czyli o 11 mld euro mniej wobec okresu styczeń-czerwiec 2012 r. Tymczasem od maja 2011 r., kiedy to Lizbona podpisała umowę pomocową z Unia Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, banki w Portugalii odmówiły pożyczek o łącznej wartości 35 mld euro.

Każdego dnia sądy w Portugalii ogłaszają niewypłacalność średnio 30 firm lub gospodarstw domowych. Rodziny stanowią już 64 proc. wśród wszystkich bankrutów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz