Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Funduszu zdrowia nie stać na strzykawki, bo spłaca okulary

0
Podziel się:

Portugalski fundusz zdrowia nie ma pieniędzy na zakup strzykawek wydawanych
bezpłatnie narkomanom; zaplanowane na to w budżecie środki przejął komornik jako spłatę długu za
okulary przeciwsłoneczne do oglądania zaćmienia słońca.

Portugalski fundusz zdrowia nie ma pieniędzy na zakup strzykawek wydawanych bezpłatnie narkomanom; zaplanowane na to w budżecie środki przejął komornik jako spłatę długu za okulary przeciwsłoneczne do oglądania zaćmienia słońca.

Jak poinformował Antonio Diniz z parlamentarnej komisji zdrowia, długi funduszu z tytułu niezapłaconych okularów narosły w ciągu ostatnich dziewięciu lat do około 800 tys. euro. Polityk ujawnił też, że zajęte przez komornika środki służyły głównie do zakupu strzykawek wydawanych bezpłatnie nałogowcom przez portugalskie apteki.

"Pewna część tych pieniędzy miała być również przeznaczona na zakup szybkich testów na obecność wirusa HIV" - dodał Antonio Diniz.

Na początku 2004 r. fundusz zdrowia zamówił za pośrednictwem państwowej spółki Farmacoope 3 mln specjalnych okularów przeciwsłonecznych wyprodukowanych przez francuską firmę Sodap. Nabytek rozprowadzono wśród mieszkańców kraju przed 8 czerwca 2004 r. w związku z zaćmieniem słońca widocznym tego dnia na terytorium Portugalii.

Zdaniem kierownictwa funduszu zakup okularów był niezbędny z uwagi na wysokie ryzyko urazu oczu w następstwie oglądania zaćmienia bez specjalistycznych zabezpieczeń.

Przedstawiciele komisji zdrowia, choć akceptują argumentację funduszu, to przypominają o zaniedbaniach jego władz w kwestii spłaty zobowiązań.

"Wprawdzie producentowi okularów przeciwsłonecznych zwrócono część długu, ale władze funduszu zdrowia przez lata lekceważyły żądania Sodapu domagającego się spłaty całości należnej kwoty. Konsekwencje tego są dziś dotkliwe dla uzależnionych od narkotyków i zagrażają realizacji Krajowego Programu Prewencji i Kontroli Zarażeń HIV" - powiedział Diniz.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mmp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)