Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Najlepszymi klientami zagranicznymi są Chińczycy

0
Podziel się

Spośród cudzoziemców Chińczycy wydają najwięcej pieniędzy podczas wizyt w
Portugalii. Średnia wartość zakupu dokonanego przez obywatela Państwa Środka w tym iberyjskim kraju
przekracza 1200 euro.

bEqHPmSZ

Spośród cudzoziemców Chińczycy wydają najwięcej pieniędzy podczas wizyt w Portugalii. Średnia wartość zakupu dokonanego przez obywatela Państwa Środka w tym iberyjskim kraju przekracza 1200 euro.

Według szacunków lizbońskiego dziennika "Diario de Noticias", od stycznia do września br. to Chińczycy dokonali największych transakcji finansowych podczas nabywania towarów w portugalskich sklepach. Wyprzedzili pod tym względem mieszkańców Angoli, Brazylii oraz Rosji.

"Obywatele Chińskiej Republiki Ludowej wydawali średnio podczas każdego zakupu 1242 euro" - poinformowała portugalska gazeta w oparciu o badanie przeprowadzone przez spółkę konsultingowo-finansową Global Blue.

bEqHPmTb

Najwięcej zagranicznych klientów realizujących zakupy w Portugalii to Angolczycy. W ciągu trzech kwartałów br. mieli oni 54 proc. udziałów spośród przedstawicieli wszystkich nacji nabywających towary w tym iberyjskim kraju.

Drudzy pod względem liczby konsumentów robiących zakupy na terytorium Portugalii są Brazylijczycy. Odsetek tej nacji w transakcjach na portugalskim rynku wynosi 24 proc. Trzeci są zaś Chińczycy.

"Udział konsumentów z Chin wzrósł w tym roku do 14 proc. Zwiększeniu uległa też wartość wydatków obywateli ChRL. Wzrost ten w porównaniu do okresu styczeń-wrzesień ub.r. wyniósł 100 proc.", ujawnił "Diario de Noticias".

Od stycznia do września br. najczęściej nabywanymi przez obywateli ChRL towarami w Portugalii były artykuły luksusowe, głównie biżuteria, zegarki, a także kolekcje ubrań ekskluzywnych marek.

bEqHPmTh

W opinii ekonomistów duże wydatki chińskich obywateli związane są ze wzrostem liczby milionerów z ChRL przybywających do Portugalii, którzy od stycznia br. poszukują w tym kraju nieruchomości dających prawo do tzw. złotej wizy.

Od stycznia br. w Portugalii obowiązują łatwiejsze zasady nabywania prawa do stałego pobytu dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Otrzymać go mogą osoby, które zainwestują ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro.

Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) w Lizbonie od stycznia do września br. Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 226 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE. 168 z nich otrzymali Chińczycy.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

bEqHPmTi

zat/ mki/

bEqHPmTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)