Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Nowy rząd zobowiązany do szybkiej zmiany przepisów

0
Podziel się:

Nowy portugalski rząd Pedro Passosa Coelho będzie musiał wprowadzać średnio
jedną zmianę przepisów dziennie, aby zrealizować warunki umowy o pomocy zewnętrznej dla Portugalii.
Aż 88 decyzji trzeba podjąć do końca 2011 roku w sferze finansów publicznych.

Nowy portugalski rząd Pedro Passosa Coelho będzie musiał wprowadzać średnio jedną zmianę przepisów dziennie, aby zrealizować warunki umowy o pomocy zewnętrznej dla Portugalii. Aż 88 decyzji trzeba podjąć do końca 2011 roku w sferze finansów publicznych.

Według dziennika "Diario de Noticias", jedną z "najtrudniejszych i najbardziej niepopularnych w społeczeństwie" zmian będzie podniesienie podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Obecnie ten podatek wynosi 6 proc. "Od września stawka ta musi zostać podwyższona do 23 proc." - przypomina lizbońska gazeta.

Nowy koalicyjny rząd, nad którego składem centroprawicowa PSD i prawicowa CDS-PP rozmawiają od środowego przedpołudnia, musi - zgodnie z warunkami majowej umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską - wprowadzić zmiany do końca tego roku.

Portugalskie media zauważają, że wdrożenie do końca 2011 roku przez rząd Pedro Passosa Coelho 196 warunków porozumienia z MFW i UE może zwiększyć niezadowolenie społeczne i doprowadzić do masowych protestów. Odnotowują determinację nowego premiera, który w swoich pierwszych wypowiedziach po zwycięskich wyborach parlamentarnych zapewnił, że Portugalia wywiąże się z umowy zawartej z MFW i UE.

Jeszcze w czerwcu centroprawicowy rząd będzie musiał wprowadzić 13 zmian prawnych, dostosowujących portugalskie przepisy do zawartego porozumienia, głównie w sferze finansów publicznych, gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości. Kolejnych 10 warunków umowy z MFW i UE musi zostać spełnionych w lipcu, zaś trzy w sierpniu.

Według "Diario de Noticias" najtrudniejszy w realizacji programu pomocowego będzie wrzesień, kiedy portugalski rząd będzie zmuszony do wprowadzenia aż 79 zmian w przepisach. Nie będzie to łatwe z uwagi na przewidywane zmiany personalne w ministerstwach - przewiduje lizboński dziennik.

Warunki uzyskania pomocy przez Portugalię to m.in. zmniejszenie o 1 proc. w ciągu roku liczby funkcjonariuszy państwowych, a także 10-procentowa redukcja personelu armii. Wprowadzone zostaną też przepisy ułatwiające zwolnienia pracowników, a okres wypłacania zasiłku dla bezrobotnych zostanie skrócony z 3 lat do 1,5 roku.

Do końca br. przeprowadzona zostanie prywatyzacja dwóch spółek państwowych z grona kilkunastu, wśród których są m.in. sieci energetyczne REN, przewozy kolejowe CP Cargo, linie lotnicze TAP oraz największy dostawca paliw Galp.

Rząd Passosa Coelho będzie też musiał ograniczyć liczbę projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na mocy porozumienia z MFW i UE Portugalia otrzyma 78 mld euro pomocy zewnętrznej. Zespół przedstawicieli MFW i UE w lipcu przybędzie do Portugalii w celu weryfikacji wykonania warunków umowy.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)