Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Nowym premierem będzie Coelho?

0
Podziel się:

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva zwrócił się do lidera zwycięskiej centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Pedro Passosa Coelho, by jak najszybciej podjął działania w celu utworzenia rządu większościowego.

Portugalia: Nowym premierem będzie Coelho?
(PAP/EPA)

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva zwrócił się do lidera zwycięskiej centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Pedro Passosa Coelho (na zdj.), by jak najszybciej podjął działania w celu utworzenia rządu większościowego.

Kroki te Passos Coelho ma poczynić nie czekając na nominację premiera._ - Rezultaty powinny zostać przekazane prezydentowi Republiki przed opublikowaniem oficjalnych wyników wyborów _ parlamentarnych - głosi komunikat biura prezydenta. Ostateczne wyniki głosowania z 5 czerwca, w których zwyciężyła PSD, zostaną podane 15 czerwca - poinformowano.

Komunikat opublikowano po półtoragodzinnym spotkaniu przewodniczącego PSD z szefem państwa. Cavaco Silva, który pokonał socjalistów w styczniowych wyborach prezydenckich i został wybrany na drugą kadencję, wyraził przekonanie, że wszystkie partie będą gotowe do dialogu, dzięki czemu. _ Portugalia będzie mogła stawić czoło ciężkiej sytuacji gospodarczej i społecznej _, w której się znajduje.

Wczorajsza decyzja portugalskiego prezydenta, który postanowił przyspieszyć proces opisany w konstytucji, powinna umożliwić przyszłemu rządowi objęcie władzy wcześniej niż przewidywano. To z kolei umożliwi niezwłoczne wdrażanie programu reform, dzięki któremu Portugalia dostała zewnętrzną pomoc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t136540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szybsze;wybory;degradacja;sytuacji,252,0,804348.html) Szybsze wybory. "Degradacja sytuacji"
Władze PSD potwierdziły, że prowadzą rozmowy z prawicowym blokiem Centrum Demokratyczne i Społeczne - Partia Ludowa (CDS-PP), który w jednoizbowym 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki reprezentować będzie 24 posłów.

Nowy rząd centroprawicowy będzie miał poparcie większości parlamentu. W niedzielnych wyborach PSD otrzymała 38,6 proc. głosów, dzięki czemu obsadzi 105 mandatów. Za CDS-PP opowiedziało się 11,7 proc. wyborców. Socjaliści, którzy wygrali wybory jedynie w tradycyjnie lewicowym regionie Alentejo, otrzymali w skali kraju 28 proc. głosów, co przekłada się na co najmniej 73 deputowanych. W nowym parlamencie zasiądzie też 16 reprezentantów Portugalskiej Partii Komunistycznej (7,9 proc. głosów) oraz 8 z Bloku Lewicy (5,2 proc.). Dotychczas nie ustalono jeszcze, komu przypadną 4 pozostałe mandaty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;uspokaja;nie;potrzebujemy;gotowki,145,0,807313.html) Portugalia uspokaja: Nie potrzebujemy gotówki Lizbona zdementowała doniesienia o negocjacjach w sprawie kolejnej transzy pomocy finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t86303.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/portugalia;banki;nie;chca;rzadowych;obligacji,110,0,806510.html) Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji Trzy największe banki zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;dymisja;rzadu;i;prosba;o;pomoc,240,0,797936.html) Portugalia: Dymisja rządu i prośba o pomoc? Rząd i opozycja nie mogą dojść do porozumienia w sprawie programu oszczędnościowego. Minister finansów nie wyklucza zwrócenia się o pomoc finansową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)