Notowania

wiadomości
24.04.2013 14:08

Portugalia: Pracownicy zakładów karnych rozpoczęli strajk

O północy w nocy z wtorku na środę rozpoczął się w Portugalii tygodniowy strajk pracowników więzień. Protestujący domagają się od ministerstwa sprawiedliwości zwiększenia liczby strażników w zakładach karnych oraz opracowania nowego statutu zawodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O północy w nocy z wtorku na środę rozpoczął się w Portugalii tygodniowy strajk pracowników więzień. Protestujący domagają się od ministerstwa sprawiedliwości zwiększenia liczby strażników w zakładach karnych oraz opracowania nowego statutu zawodowego. *

Jak poinformowały dwa związki zawodowe pracowników więziennictwa, które zorganizowały strajk, akcja protestacyjna prowadzona jest w związku z coraz trudniejszymi warunkami pracy w zakładach karnych w Portugalii.

"W ostatnich miesiącach systematycznie zmniejszane są nie tylko nakłady na więzienia, ale również liczba zatrudnianych w nich pracowników. Domagamy się pilnego powiększenia załogi, gdyż praca wśród osadzonych staje się coraz bardziej niebezpieczna" - powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Więziennictwa (SCGP) Jorge Alves.

Syndykalista przypomniał, że w tym roku drastycznie wzrosła liczba przypadków przejęcia od osadzonych broni, amunicji, narkotyków, a także telefonów komórkowych.

"Przystąpiliśmy do strajku, gdyż dotychczasowe negocjacje z władzami ministerstwa sprawiedliwości nie dały żadnego rezultatu. Resort zasłania się brakiem środków i restrykcjami ze strony ministerstwa finansów. Mamy też dosyć obietnic i czekania na nowy statut zawodowy pracowników więziennictwa" - poinformował Alves.

Protest personelu zakładów karnych potrwa do 30 kwietnia. Na czas trwania strajku funkcjonariusze ograniczą się do podawania osadzonym posiłków i leków oraz eskortowania ich do szpitala w wyjątkowych przypadkach. Ograniczone zostaną wizyty i wyjścia więźniów do sądu.

Szef SCGP zapowiedział, że jeśli rząd nie spełni postulatów strajkujących, protest będzie kontynuowany z przerwami do sierpnia br. i może potrwać łącznie nawet 53 dni.

Szacuje się, że w 49 portugalskich więzieniach przebywa 14 tys. osadzonych, których pilnuje 1700 strażników. "Oznacza to, że znacznie odbiegamy od przyjętych norm i obecnie więzienia przepełnione są o ponad 1800 osób, podczas gdy wśród personelu brakuje aż 800 funkcjonariuszy" - podkreślił Alves.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz