Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: W środę strajk generalny

0
Podziel się

Dwa największe związki zawodowe w Portugalii wezwały na środę do
strajku generalnego w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu zapowiadanemu przez rząd.
Władze lotnictwa cywilnego ostrzegły, że odwołanych może zostać aż 98 proc. lotów.

bEhcsPCJ

Dwa największe związki zawodowe w Portugalii wezwały na środę do strajku generalnego w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu zapowiadanemu przez rząd. Władze lotnictwa cywilnego ostrzegły, że odwołanych może zostać aż 98 proc. lotów.

Media i organizatorzy przewidują masowy udział w środowym 24-godzinnym strajku, pierwszym od 1988 roku ogłoszonym wspólnie przez największe organizacje związkowe.

Deficyt budżetowy Portugalii osiągnął w zeszłym roku 9,4 proc. PKB. Budżet na 2011 rok przewiduje znaczne cięcia i oszczędności, m.in. 5-procentową redukcję płac w sektorze publicznym oraz podwyżkę VAT z 21 proc. do 23 proc.

bEhcsPCL

Premier Portugalii Jose Socrates zapewniał w poniedziałek, że jego kraj nie potrzebuje "żadnej pomocy", by uporać się z trudnościami finansowymi, zaznaczając, że nie ma żadnej analogii między Portugalią a Irlandią. Wyraził nadzieję, że to, iż Irlandia zwróciła się o pożyczkę do UE, "pomoże unormować sytuację na rynkach". Wielu ekonomistów jest jednak przekonanych, że Lizbona będzie musiała zwrócić się do Unii Europejskiej o pomoc, i to niedługo, być może już na początku przyszłego roku.(PAP)

az/ mc/

7758846 7757907

bEhcsPDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)