Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Wartość rezerw złota spadła o 4,6 mld euro

0
Podziel się:

Portugalia straciła w tym roku na dewaloryzacji złota ponad 27 proc.
wartości swoich rezerw z początku 2013 r. Wartość kruszcu przechowywanego przez Narodowy Bank
Portugalii (BdP) zmniejszyła się od stycznia do połowy grudnia o 4,6 mld euro.

Portugalia straciła w tym roku na dewaloryzacji złota ponad 27 proc. wartości swoich rezerw z początku 2013 r. Wartość kruszcu przechowywanego przez Narodowy Bank Portugalii (BdP) zmniejszyła się od stycznia do połowy grudnia o 4,6 mld euro.

Jak poinformował BdP, kończący się rok nie był pomyślny dla rezerw portugalskiego złota. "Ich wartość spadła o 27 proc. i oceniana jest łącznie na 12,4 mld euro", ujawniły władze portugalskiej instytucji finansowej.

Negatywna tendencja widoczna była już w pierwszym kwartale br., podczas którego wartość przechowywanego przez Narodowy Bank Portugalii kruszcu zmalała o 320 mln euro. Na początku stycznia br. rezerwy złota tego kraju szacowane były na 17 mld euro.

W tym roku na dewaloryzacji złota Portugalia straciła już 4,6 mld euro. Według kierownictwa BdP głównym powodem niekorzystnej tendencji jest drastyczny spadek wartości cennego metalu na rynkach międzynarodowych w konsekwencji spekulacyjnych działań inwestorów.

Jak obliczył BdP, w stosunku do najwyższego kursu złota, zanotowanego 5 września 2011 r., wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała o ponad 5,6 mld euro.

Portugalia posiada jedne z największych rezerw złota na świecie, plasując się w tegorocznym rankingu państw przygotowanym przez Światową Radę Złota (WGC) na 13. miejscu. W gestii Narodowego Banku Portugalii znajduje się 382 tony cennego kruszcu w sztabkach. Od 2006 r. Portugalia utrzymuje praktycznie niezmienny poziom rezerw tego metalu.

W październiku ub.r. w opublikowanym studium WGC zasugerowała władzom ogarniętej kryzysem Portugalii spłatę długu publicznego poprzez sprzedaż rezerw złota. Jak wyjaśnił wtedy ówczesny minister finansów Vitor Gaspar, Portugalia nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, gdyż unijne prawo zabrania bankom centralnym finansowania państwowego długu. (PAP)

zat/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)