Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Władze będą wymagać zgody na wykonanie graffiti

0
Podziel się:

W Portugalii grafficiarze będą musieli składać do urzędów gmin wnioski o
zgodę na wykonywanie graffiti w miejscach publicznych. Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami
obowiązkowe będzie również załączenie do wniosku projektu dzieła.

W Portugalii grafficiarze będą musieli składać do urzędów gmin wnioski o zgodę na wykonywanie graffiti w miejscach publicznych. Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami obowiązkowe będzie również załączenie do wniosku projektu dzieła.

Nowe przepisy o sztuce w przestrzeni publicznej przewidują możliwość zamawiania przez samorządy terytorialne prac ulicznych artystów. Przepisy przewidują też, że każdy grafficiarz będzie musiał uzyskać zgodę od lokalnej gminy na wykonanie malunku w miejscu publicznym.

Za nielegalne graffiti przewidywane są kary w wysokości od 100 do nawet 25 tys. euro. Grzywna będzie grozić każdemu, kto bez pozwolenia wykonuje graffiti w miejscach publicznych, budynkach mieszkalnych, środkach transportu miejskiego, a także m.in. zawiesza w nich ogłoszenia.

Jak zapewnił Jose Sa Fernandes, komisarz ds. środowiska miejskiego w lizbońskim ratuszu, władze portugalskiej stolicy zamierzają w dalszym ciągu przychylnie traktować twórczość grafficiarzy.

"Potrafimy odróżnić graffiti, które jest miejską sztuką, od tak zwanych tagów, czyli zwyczajnych podpisów grafficiarzy, które nie mają ze sztuką nic wspólnego. W sierpniu rozpoczniemy w całym mieście program usuwania tagów z miejsc publicznych. Na ten cel przeznaczyliśmy milion euro" - powiedział Sa Fernandes.

Urząd Miejski w Lizbonie od kilku lat korzysta z usług miejscowych artystów ulicznych, u których zamawia prace realizowane na opustoszałych i często zaniedbanych budynkach stolicy, m.in. w popularnej wśród turystów dzielnicy Alfama. W 2009 r. z inicjatywy stołecznego ratusza udostępniono grafficiarzom części wybranych ulic Lizbony.

W prawie portugalskim nie było dotychczas precyzyjnych przepisów dotyczących graffiti. Ich wykonywania w miejscach publicznych zakazywał dotąd jedynie kodeks karny, według którego 15 lat więzienia grozi osobom niszczącym obiekty o wartości historycznej, naukowej, religijnej oraz artystycznej.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)