Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalski rząd ocalony po raz czwarty. Co dalej?

0
Podziel się:

Portugalski parlament odrzucił w dzisiejszym głosowaniu wotum nieufności wobec rządu Pedra Passosa Coelho.

Portugalski rząd ocalony po raz czwarty. Co dalej?
(ec.europa.eu)

Portugalski parlament odrzucił głosowaniu wotum nieufności wobec rządu Pedra Passosa Coelho. Centroprawicowy gabinet poparli deputowani koalicyjnych ugrupowań socjaldemokratów (PSD) i ludowców (CDS-PP).

Za odrzuceniem wotum nieufności głosowało 108 deputowanych PSD oraz 23 z CDS-PP. Projekt dymisji rządu wsparło 97 parlamentarzystów opozycji: socjalistów, komunistów, Zielonych i reprezentantów Bloku Lewicy.

Środowe głosowanie było już czwartym wnioskiem o dymisję rządu Passosa Coelho od czasu powołania go 21 lipca 2011 r. Dotychczasowe projekty zgłaszali komuniści oraz Blok Lewicy. Tym razem propozycję głosowania nad wotum nieufności dla rządu przedstawili socjaliści, największe opozycyjne ugrupowanie w portugalskim parlamencie.

Wieczorna debata w Zgromadzeniu Republiki miała chwilami burzliwy przebieg. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych zarzucali szefowi gabinetu brak kontroli nad sytuacją w kraju i troski o jego dobro.

Antonio Seguro, lider Partii Socjalistycznej (PS), wezwał parlamentarzystów do obalenia rządu, aby powstrzymać proces ubożenia społeczeństwa. - _ Każdy, kto nie zagłosuje za dymisją tego gabinetu, przyłoży rękę do dalszego niszczenia naszego kraju _ - przestrzegał.

Szef socjalistów obiecał, że gdyby powstał rząd pod jego przewodnictwem, Portugalia rozpoczęłaby natychmiastową renegocjację warunków umowy kredytowej z 2011 r. _ Aby jak najszybciej wyjść z tego kryzysu, niezbędne są szybkie i głębokie zmiany zasad spłaty długu _ - powiedział Seguro.

W odpowiedzi premier zarzucił socjalistom doprowadzenie Portugalii na skraj bankructwa wiosną 2011 r. i próbę przeniesienia odpowiedzialności za zadłużenie kraju na obecny rząd. _ Zadziwiające, jak łatwo partia, która doprowadziła do kolosalnego długu publicznego, dziś atakuje rząd próbujący go redukować _ - stwierdził Passos Coelho.

Dyskusja nad wotum nieufności wobec rządu uwidoczniła brak spójności samej koalicji. W przeciwieństwie do poprzednich debat deputowani CDS-PP nie wspierali już socjaldemokratów w odpieraniu ataków opozycji. Sporadycznie tylko oklaskiwali wypowiedzi premiera.

Bardziej jednolitym frontem okazała się opozycja. Po raz pierwszy w głosowaniu nad dymisją rządu Coelho komuniści i Blok Lewicy skoncentrowali się tylko na krytyce centroprawicowego gabinetu, unikając atakowania socjalistów.

Środowe głosowanie nad wotum nieufności dla gabinetu Coelho było 24. w historii demokratycznej Portugalii od 1974 r. Tylko raz, w 1987 r., parlamentarzystom udało się zdymisjonować rząd.

Gabinet Pedra Passosa Coelho został powołany w rezultacie wygranych przez PSD wyborów parlamentarnych w czerwcu 2011 r. Polityka rządu koncentruje się na realizacji surowego planu oszczędnościowego przewidzianego w umowie kredytowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na mocy porozumienia zawartego w maju 2011 r. przez socjalistyczny rząd Jose Socratesa Portugalia otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz w którym banku pożyczyć pieniądze Brakuje ci gotówki na remont lub wyjazd? Zobacz ranking kredytów gotówkowych.
Tam rolnicy będą płacić VAT. Boją się kar Rząd Pedra Passosa Coelho zobowiązał portugalskich rolników, których roczne obroty przekraczają 10 tys. euro, do płacenia podatku VAT.
NBP podał nowe dane. W grę wchodzą miliardy W marcu tego roku wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych wzrosła w ujęciu miesięcznym o 341,8 miliona złotych.
Nie spłacili kredytów za ponad 15 mld euro Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)