Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poseł Łukasz Gibała został szefem krakowskiej PO

0
Podziel się:

Poseł Łukasz Gibała został wybrany w niedzielę przez zjazd delegatów szefem
Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Jego kontrkandydat - poseł Ireneusz Raś wycofał swą kandydaturę
po pierwszym głosowaniu, które nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Poseł Łukasz Gibała został wybrany w niedzielę przez zjazd delegatów szefem Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Jego kontrkandydat - poseł Ireneusz Raś wycofał swą kandydaturę po pierwszym głosowaniu, które nie przyniosło rozstrzygnięcia.

W zamian wynegocjował szereg ustępstw ze strony posła Gibały i jego stronników.

Po wcześniejszym wycofaniu się z kandydowania eurodeputowanej Róży Thun, do niedzielnych wyborów stanęło dwóch kandydatów. W tajnym, pierwszym głosowaniu wzięło udział 437 osób. Dwóch kandydatów wstrzymało się od głosu, 217 oddało głos na Rasia, a 218 na Gibałę. Bezwzględna większość głosów, konieczna do wyłonienia przewodniczącego krakowskiej PO, wynosiła jednak 219 głosów i głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Przed drugim głosowaniem obydwaj kandydaci zasiedli do negocjacji, których efektem było ustąpienie posła Rasia z kandydowania, m.in. w zamian za deklarację, że krakowski zjazd rekomenduje jego kandydaturę na szefa regionu PO. Wybory przewodniczącego małopolskiej PO odbędą się w kwietniu.

W porozumieniu tym ustalono także, że kandydatem na wiceprzewodniczącego małopolskiej PO z rekomendacji zjazdu zostanie poseł Jarosław Gowin, który z kolei zalicza się do stronników Łukasza Gibały.

"Obie strony zgodziły się także, by przy podziale miejsc w zarządzie i radzie powiatu i wśród delegatów na zjazd regionalny obowiązywał pięćdziesięcioprocentowy parytet" - obwieścił delegatom poseł Gowin.

Według posła Gibały, taki kompromis jest korzystny dla wszystkich.

"Dzisiaj wygrała cała Platforma Obywatelska w Krakowie, ja również" - powiedział dziennikarzom Gibała. "Udało się doprowadzić do porozumienia absolutnie wszystkich środowisk. To porozumienie nie wyklucza nikogo, a gwarantuje współudział we władzy wszystkim środowiskom krakowskiej PO" - dodał.

Zadowolenie z kompromisu wyraził również poseł Ireneusz Raś. Zaznaczył, że o takim rozstrzygnięciu zdecydowali właściwie delegaci w pierwszym głosowaniu, wyrażając niemal identyczne poparcie.

"Kraków podzielił się na stronników mojego obozu i Łukasza po równo. Cud niedzieli palmowej przyniósł pojednanie. Trudno było sobie wyobrazić takie fenomenalne połączenie sił. To dobrze rokuje na przyszłość" - ocenił Raś. "Nie ma przegranych. Ustaliliśmy współdziałanie i w Krakowie, i w regionie" - dodał.

Przez ostatnie osiem miesięcy obowiązki szefowej PO w Krakowie pełniła europosłanka Róża Thun.

Poza wyborem przewodniczącego zjazd m.in. udzielił oficjalnego poparcia Stanisławowi Kracikowi jako kandydatowi PO w wyborach na prezydenta Krakowa. Kracik jest wojewodą małopolskim.

Bogdan Klich, uczestniczący w zjeździe jako delegat, przekonywał uczestników, że Kracik będzie dobrym kandydatem, a w przyszłości prezydentem Krakowa. Zdaniem Klicha, obecne władze miasta działają jak w letargu.

"I z tego letargu powinniśmy władze publiczne w mieście wyrwać. To wielkie wyzwanie dla całej Platformy Obywatelskiej i dla naszego kandydata na prezydenta miasta - wyrwać Kraków z letargu" - powiedział Klich.

PO w Krakowie liczy 2,5 tys. członków, a w całej Małopolsce - 4,6 tys. (PAP)

czo/ saw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)