Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy

0
Podziel się:

Na spotkaniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy w piątek w
Kijowie omówiono najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych. Spotkaniu przewodniczyli szefowie
kancelarii prezydenckich: Jacek Michałowski i Serhij Lowoczkin.

Na spotkaniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy w piątek w Kijowie omówiono najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych. Spotkaniu przewodniczyli szefowie kancelarii prezydenckich: Jacek Michałowski i Serhij Lowoczkin.

"Naszym zadaniem jest opracowanie grafiku dalszych kontaktów i mapy drogowej wspólnych działań w latach 2013-2015. Dużą uwagę poświęcimy współpracy ukraińsko-polskiej w dziedzinie integracji europejskiej Ukrainy" - powiedział Lowoczkin, otwierając rozmowy.

"My, Polska, cały czas trzymamy kciuki za europejską drogę Ukrainy" - zadeklarował Michałowski. Wyraził nadzieję, że podczas zaplanowanego w listopadzie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Komitet prezydentów Polski i Ukrainy spotkał się po raz 23. w historii stosunków między Polską a Ukrainą.

W czwartek, Lowoczkin powiedział dziennikarzom, że jednym z tematów posiedzenia komitetu będą przygotowania do obchodów 70. rocznicy zbrodni na Polakach na Wołyniu.

Szef administracji prezydenta Ukrainy nie wykluczył, że prezydent Wiktor Janukowycz weźmie udział w tych uroczystościach. "Nasze stanowisko jest proste. Wszystko ustalimy, gdyż jesteśmy partnerami, przyjaciółmi, sąsiadami. Znajdziemy możliwości, by odbyło się to w sposób, który będzie możliwy do przyjęcia przez obie strony" - oświadczył.

Lowoczkin poinformował ponadto, że 19 lutego prezydent Ukrainy będzie w Wiśle, dokąd wraz z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem zaprosił go Bronisław Komorowski.

Zbrodnia, zwana też rzezią wołyńską, była masową akcją przeciwko ludności polskiej, przeprowadzoną na Wołyniu przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Akcja rozpoczęła się 11 lipca 1943 r. Ocenia się, że w jej wyniku zginęło od 30 do 60 tys. Polaków i 10-12 tys. Ukraińców.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)