Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Rady Partnerstwa Rosji i UE w Petersburgu

0
Podziel się:

#
dochodzi komunikat polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości
#

# dochodzi komunikat polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości #

19.05. Petersburg (PAP) - Perspektywy ruchu bezwizowego między Federacją Rosyjską i Unią Europejską były głównym tematem 14. posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa Rosji i UE w sprawach wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości, które zebrało się w czwartek w Petersburgu.

Ze strony Unii Europejskiej w obradach uczestniczyli m.in. komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem, polscy ministrowie sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji: Krzysztof Kwiatkowski i Jerzy Miller, a także wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics oraz minister spraw wewnętrznych tego kraju Sandor Pinter.

Rosję reprezentowali m.in. minister sprawiedliwości Aleksandr Konowałow, wiceminister spraw wewnętrznych Siergiej Buławin i ambasador przy UE Władimir Czyżow.

Uczestnicy posiedzenia dyskutowali też o problemach migracji i współpracy przygranicznej, walce z transgraniczną przestępczością zorganizowaną, cyberprzestępczością, przemytem narkotyków i handlem żywym towarem, jak również o współpracy prawnej w sprawach karnych, gospodarczych i cywilnych. Obrady toczyły się w siedzibie Sądu Konstytucyjnego FR.

Podczas szczytu minister Kwiatkowski uczestniczył w dyskusjach z rosyjskimi partnerami m.in. o ułatwieniach wizowych, z których korzystać mogliby np. mieszkańcy Polski północnej.

"Mam nadzieję, że uda nam się z sukcesem zakończyć dyskusję na ten temat w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Bez wątpienia byłoby to duże udogodnienie dla wielu osób" - powiedział Kwiatkowski, którego słowa przytoczono w komunikacie rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wiele miejsca poświęcono także problematyce zwalczania przestępczości transgranicznej, zwalczania terroryzmu, przemytu narkotyków i handlu ludźmi.

"Nasze działania, wszystkich członków Unii Europejskiej, nakierowane są na wypracowanie gruntu pod podpisanie umowy o współpracy Rosji z Eurojustem (Europejską Jednostką Współpracy Sądowej, która jest agencją UE) i Europolem - podkreślił Kwiatkowski. - Taka umowa znacząco ułatwiłaby np. ściganie zorganizowanych grup przestępczych działających również na terenie Polski. Pozwoliłoby to też m.in. na uderzenie w przemyt narkotyków do państw Unii Europejskiej, w tym Polski".

Uczestnicy szczytu dyskutowali także o warunkach ewentualnego przystąpienia Rosji do Konwencji Haskich.

"Przystąpienie Rosji do Konwencji wpłynęłoby na lepszą rosyjsko-unijną współpracę w przypadkach uprowadzeń dzieci" - ocenił Kwiatkowski.

Rozmawiano ponadto o współpracy w sprawach cywilnych i karnych.

"Rosjanie przedstawili nam swoje plany i działania w odniesieniu do haskiej konwencji o przeprowadzaniu dowodów za granicą w sprawach cywilnych i handlowych. Rozwiązania te to gwarancja większej ochrony m.in. polskich przedsiębiorców działających na terenie Rosji" - zaznaczył polski minister.

W piątek Kwiatkowski weźmie udział w Forum Prawnym w Petersburgu, w którym będzie uczestniczył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oraz kilkunastu ministrów sprawiedliwości.

Polski minister przeprowadzi też rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem. Spotkanie poświęcone będzie dalszym negocjacjom dwustronnych polsko-rosyjskich umów: o pomocy prawnej w sprawach cywilnych oraz o pomocy prawnej w sprawach karnych. Ministrowie rozmawiać będą także o polsko-rosyjskiej współpracy w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Petersburskie posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa Rosji i UE w sprawach wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości było elementem przygotowań do szczytu Unia Europejska - Rosja, który odbędzie się 9-10 czerwca w Niżnim Nowgorodzie.(PAP)

mal/ az/ mw/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)