Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Stałej Rady Partnerstwa UE-Rosja w Moskwie

0
Podziel się:

Sytuacja wokół Iranu i Syrii, stan negocjacji w sprawie nowej umowy o
partnerstwie między Unią Europejską i Rosją oraz perspektywy wzajemnego zniesienia wiz - to główne
tematy posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa UE-FR, która w czwartek odbywa się w Moskwie.

Sytuacja wokół Iranu i Syrii, stan negocjacji w sprawie nowej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Rosją oraz perspektywy wzajemnego zniesienia wiz - to główne tematy posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa UE-FR, która w czwartek odbywa się w Moskwie.

Posiedzeniu przewodniczą szefowie dyplomacji stron - Catherine Ashton i Siergiej Ławrow. Stała Rada Partnerstwa jest jednym z głównych organów roboczych Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Głównym celem obecnego posiedzenia jest przygotowanie szczytu UE-Rosja, który odbędzie się w połowie grudnia w Brukseli.

Cytowane przez agencji ITAR-TASS źródło w MSZ FR przekazało, że przeanalizowane zostaną postępy w budowie czterech wspólnych przestrzeni - gospodarczej; wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; bezpieczeństwa międzynarodowego; nauki, edukacji i kultury.

Według rozmówcy agencji, Ashton i Ławrow będą też rozmawiać o współpracy w sferze energetycznej i sytuacji w strefie euro. Wśród problemów międzynarodowych poruszą m.in. problem irańskiego dossier atomowego, sytuację w Syrii i konflikt izraelsko-palestyński.

W środę wieczorem Ławrow odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellem. MSZ FR podało, iż wymienili oni poglądy na sytuację w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym w Syrii, a także poruszyli zagadnienia uregulowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i programu jądrowego Iranu.

Dla Rosji kluczowe znaczenie w kontaktach z Unią Europejską ma kwestia wzajemnego zniesienia wiz. Moskwa zabiega o to od 2002 roku. W zeszłym tygodniu Ławrow ogłosił, że strony uzgodniły już "listę wspólnych kroków", które prowadzą do tego celu.

Chodzi tu przede wszystkim o wymogi, które musi spełnić Rosja. Obejmują one takie sfery, jak zabezpieczenie dokumentów potwierdzających tożsamość, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, zarządzanie strumieniami migracyjnymi, readmisja, wspólna kontrola na granicach, a także walka z przestępczością zorganizowaną, terroryzmem i korupcją.

Powołując się na swoje źródła dziennik "Kommiersant" podał w czwartek, że dokument ten nie jest jeszcze uzgodniony w 100 proc. Gazeta wyjaśniła, że Moskwa domaga się od Brukseli, aby zapisać w nim, iż zniesienie wiz nastąpi automatycznie, gdy Rosja spełni wszystkie stawiane jej wymagania techniczne. Unia Europejska gwarancji takich dawać nie chce.

"Kommiersant" zauważył także, iż w relacjach między Rosją i zjednoczoną Europą "nadchodzą nowe czasy". "O ile wcześniej najważniejsze dla siebie problemy Kreml rozwiązywał w kontaktach dwustronnych z kluczowymi krajami UE, o tyle teraz od praktyki tej musi stopniowo odchodzić. W coraz większym stopniu ma do czynienia z Brukselą, stolicą Unii Europejskiej" - wskazuje dziennik.

"Kommiersant" wyjaśnia, że jest to spowodowane tym, że "ze stanowisk jeden po drugim odchodzą ci europejscy politycy, których uważano za lobbistów interesów Moskwy i osobistych przyjaciół rosyjskich przywódców". Jako najnowszy przykład gazeta wymienia premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

"Rosja będzie musiała opanować klasyczną trasę w stosunkach z Europą - przez Brukselę, Komisję Europejską i Catherine Ashton" - podkreśla "Kommiersant".

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)