Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą objąć patronatem Polski Słownik Biograficzny

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę projekt uchwały
o objęciu przez Sejm RP honorowym patronatem Polskiego Słownika Biograficznego, tworzonego już od
75 lat. Projekt został przyjęty przez aklamację.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę projekt uchwały o objęciu przez Sejm RP honorowym patronatem Polskiego Słownika Biograficznego, tworzonego już od 75 lat. Projekt został przyjęty przez aklamację.

"Polski Słownik Biograficzny, wspólne wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, realizowane przez Instytut Historii PAN, jest narodowym dziełem o wyjątkowej randze, liczącym juz 75 lat. Obejmuje całość narodowej historii, nauki i kultury i losy dziesiątków tysięcy wybitnych ludzi historii Polski" - głosi tekst projektu uchwały.

W dalszej części autorzy projektu uchwały podkreślają "unikatowy i ogólnonarodowy charakter Słownika będącego jednym z najwybitniejszych wydawnictw biograficznych na świecie" oraz jego "poziom naukowy i redaktorski". Projekt uchwały został przygotowany przez posłów SLD.

Polski Słownik Biograficzny wydawany jest od 75 lat z kilkuletnimi przerwami w okresie okupacji i stalinizmu. Słownik obejmuje całość narodowej historii, nauki i kultury od IX do XX wieku włącznie. Dotychczas ukazało się 46 tomów Polskiego Słownika Biograficznego zawierających na 30 tys. drobnego, dwuszpaltowego druku biogramy 26 tys. osób.

Polski Słownik Biograficzny ma w Europie swoje odpowiedniki. Pod względem objętości ustępuje jedynie słownikowi włoskiemu, pod względem kompletności, nowoczesności i rozmachu - jedynie słownikowi angielskiemu. "Jest więc jednym z najwybitniejszych wydawnictw biograficznych na świecie o unikatowym i ogólnonarodowym charakterze" - podkreślili autorzy projektu uchwały w jej uzasadnieniu.

Polski Słownik Biograficzny stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami - niezbędną digitalizacją oraz potrzebą uruchomienia drugiej serii obejmującej biogramy ludzi, którzy w momencie wydania odpowiedniego tomu jeszcze żyli (i dlatego ich nazwiska nie znalazły się w słowniku). Potrzebne jest też uruchomienie trzeciej serii obejmującej osoby zmarłe po 31 grudnia 2000 roku m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Nowaka -Jeziorańskiego, Jacka Kuronia i wielu innych. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)