Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą uczcić pamięć reżysera Jana Rybkowskiego

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek -
jednogłośnie - poselski projekt uchwały ws. uczczenia pamięci twórcy filmowego Jana Rybkowskiego,
reżysera m.in. serialu "Chłopi". 4 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Rybkowskiego.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek - jednogłośnie - poselski projekt uchwały ws. uczczenia pamięci twórcy filmowego Jana Rybkowskiego, reżysera m.in. serialu "Chłopi". 4 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Rybkowskiego.

Drugie czytanie projektu odbędzie się na sali sejmowej. "Jan Rybkowski był postacią bardzo znaczącą dla polskiego kina" - podkreśliła przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że bardzo cieszy ją taka inicjatywa posłów. "Wreszcie uczcimy filmowca" - zwróciła uwagę.

Pod projektem uchwały podpisała się grupa posłów PO, m.in. Andrzej Biernat, Jerzy Fedorowicz, Jarosław Katulski, Roman Jacek Kosecki i Konstanty Miodowicz.

"Jego spuścizna filmowa jest imponująca i różnorodna. Obejmuje kilkadziesiąt filmów. Wśród nich są: filmy kostiumowe, dramaty wojenno-okupacyjne, filmy psychologiczne, fabularne i komediowe" - napisano w uzasadnieniu projektu, które na czwartkowym posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu odczytał Zbigniew Pacelt (PO).

W uzasadnieniu dodano, że Rybkowski "realizował się nie tylko jako twórca filmowy, ale także pedagog". "W 1972 roku został pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi" - przypomniano.

Posłowie chcą "uczcić pamięć" Rybkowskiego i "wyrazić uznanie dla jego dorobku artystycznego".

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Rybkowskiego oraz 25. rocznica jego śmierci - przypomniał na posiedzeniu komisji poseł Zbigniew Pacelt.

Jan Rybkowski, reżyser, scenograf i pedagog, urodził się 4 kwietnia 1912 r. w osadzie Bolesławów (obecnie część Ostrowca Świętokrzyskiego). Kształcił się w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, w klasie architektury wnętrz i na Wydziale Reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako scenograf współpracował m.in. ze stołecznym Teatrem Ateneum.

Jako twórca filmowy Rybkowski wyreżyserował m.in. komedie z Tadeuszem Fijewskim w obsadzie - "Kapelusz pana Anatola" (1957), "Pan Anatol szuka miliona" (1958) i "Inspekcja pana Anatola" (1959), film psychologiczny z akcją osadzoną w lutym 1945 r., pt. "Dziś w nocy umrze miasto" (1961), film historyczny "Gniazdo" (1974), a także seriale "Chłopi" (1972, na podstawie powieści Władysława Reymonta) i "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980, reżyseria wspólnie z Markiem Nowickim, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza).

Artysta zmarł 29 grudnia 1987 r. (PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)