Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie popierają nałożenie na inwestorów nowych obowiązków

0
Podziel się:

Posłowie wszystkich klubów poparli w środę projekt zmian w ustawach
regulujących rynek finansowy, nakładający na inwestorów nowe obowiązki. Inwestorzy zwiększający
swoje zaangażowanie np. w bank będą musieli informować o swoich zamiarach INF.

Posłowie wszystkich klubów poparli w środę projekt zmian w ustawach regulujących rynek finansowy, nakładający na inwestorów nowe obowiązki. Inwestorzy zwiększający swoje zaangażowanie np. w bank będą musieli informować o swoich zamiarach INF.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Regulacje przygotowało Ministerstwo Finansów. Dotyczą one głównie inwestorów zamierzających przekroczyć odpowiedni próg udziałów w firmie z branży finansowej. Będą oni musieli informować o swoich planach Komisję Nadzoru Finansowego.

"Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów polskich do przepisów prawa europejskiego (...). Nowelizacja ma także istotny walor dla bezpieczeństwa środków finansowych powierzonych przez klientów instytucjom sektora finansowego" - uzasadniała Izabela Leszczyna z PO. Zadeklarowała poparcie zmian.

Według Leszczyny, wprowadzane przez nowelizację procedury kontrolne i ostrożnościowe dotyczące nabywania znacznych pakietów akcji w firmach finansowych mają też zapobiec powstaniu "niepożądanej struktury akcjonariatu, która mogłaby mieć wpływ na ostrożne, stabilne zarządzanie instytucją finansową". Dodała, że zmiany powinny usprawnić procedury nabywania lub zwiększania udziałów inwestorów w przedsiębiorstwach finansowych.

Zdaniem Jarosława Jagiełły z PiS, projekt odnosi się jednak do nabycia mniejszych pakietów akcji, nie ma w nim progów ostrożnościowych po przekroczeniu 50 proc. udziałów.

"Zapominamy tym samym o bezpieczeństwie drobnych i mniejszościowych akcjonariuszy w sytuacji istnienia jednego, dominującego lub posiadającego ponad 50 proc. akcji właściciela" - powiedział Jagiełło. W jego opinii wprowadzane rozwiązania są mniej korzystne od obecnie obowiązujących.

"Na przykładzie tej nowelizacji widać, iż nie zawsze standardy regulacji zawartych w prawie polskim są niższe niż w unijnym" - powiedział poseł. Według niego, w tym przypadku prawo unijne powinno zostać dostosowane do prawa polskiego, a nie odwrotnie. Jagiełło wyraził obawę, że po wejściu w życie zmian nadzór nad rynkiem finansowym ulegnie osłabieniu. Poseł zadeklarował jednak, że PiS poprze zmiany.

Lewica złożyła do projektu poprawki. Posłanka Anita Błochowiak wyjaśniła, że wynikają one m.in. z uwag Związku Banków Polskich; ponadto mają rozwiać wątpliwości interpretacyjne, doprecyzowują nowe przepisy.

Według PSL, wprowadzenie zmian jest konieczne ze względu na wymóg implementacji przepisów unijnych do polskiego prawa. "Wszystkie nowe regulacje zawarte w projekcie są - moim zdaniem - przejrzyste. W toku prac nad projektem w podkomisji nie zgłoszono żadnych poprawek" - argumentował Wiesław Rygiel z PSL.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, ma on dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej. Nowe przepisy przewidują, że podmiot planujący - pośrednio lub bezpośrednio - nabyć albo objąć akcje lub prawa z akcji banku, zakładu ubezpieczeń, zakładu reasekuracji, domu maklerskiego lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych, będzie musiał o swoich zamiarach zawiadamiać Komisję Nadzoru Finansowego. Obowiązki informacyjne będą dotyczyć sytuacji, gdy w efekcie nabycia akcji inwestor osiągnie albo przekroczy odpowiednio 10 proc., 20 proc., jedną trzecią lub 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu lub udziału w kapitale zakładowym instytucji finansowej.

Komisja finansów publicznych wprowadziła zaproponowaną przez podkomisję poprawkę, zgodnie z którą agencje ratingowe miałyby podlegać nadzorowi KNF. Mimo wątpliwości sejmowego biura legislacyjnego, dotyczących zgodności zmiany z Konstytucją (poprawka wykracza poza zakres projektu wniesionego przez rząd - PAP) za zmianą opowiedziało się Ministerstwo Finansów.

"Jesteśmy przekonani, że poprawka merytorycznie jest potrzebna. Wynika także z przepisów unijnych, które sukcesywnie wprowadzają nadzór nad agencjami ratingowymi" - uzasadniał wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Nowe przepisy mają wejść w życie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

mmu/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)