Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie popierają projekt ustawy o ofercie publicznej

0
Podziel się:

Posłowie wszystkich klubów poparli w środę projekt nowelizacji ustawy o
ofercie publicznej. Posłowie PO zgłosili jednak dwie poprawki doprecyzowujące i w efekcie projekt
znów trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Posłowie wszystkich klubów poparli w środę projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Posłowie PO zgłosili jednak dwie poprawki doprecyzowujące i w efekcie projekt znów trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak mówiła w środę w Sejmie poseł sprawozdawca komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO), projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw unijnych i doprecyzowuje niektóre zapisy. "Uchwalenie projektu spowoduje zmniejszenie obciążeń spoczywających na emitentach papierów wartościowych oraz zwiększenie efektywności systemu nadzoru nad ofertami publicznymi. Wprowadzenie zmian przyczyni się również do wzmocnienia prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości i zaufania do tego rynku" - podkreśliła.

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za projektem nowelizacji wraz z poprawkami zaopiniowanymi przez komisje finansów, której posiedzenie odbyło się na początku stycznia.

"Klub PSL popiera proponowane rozwiązania, zawarte w tym projekcie" - powiedział Jan Łopata (PSL). Podobne stanowisko zgłosił Zbigniew Matuszczak (SLD). "SLD popiera projekt procedowanej ustawy oraz poprawki do niej zgłoszone" - zaznaczył.

Głosowanie za przyjęciem projektu noweli zapowiedział też Ruch Palikota, choć posłowie tego klub skarżyli się na krótkie vacatio legis, które ma wynieść 14 dni. "Vacatio legis powinno być dłuższe - pół roku, może rok" - mówił Wincenty Elsner (RP). Dodał, że tak krótki okres może wpłynąć na negatywne postrzeganie polskiego rynku przez zagranicznych inwestorów.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, odnosząc się do słów Elsnera powiedział, że nikt z inwestorów - "ani krajowych, ani zagranicznych nie będzie zaskoczony". Dodał, że jest to dyrektywa unijna, która jest dobrze znana wszystkim inwestorom.

Projekt noweli został skierowany do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych, gdyż poprawki do niego zgłosił Jacek Brzezinka z PO. "Zaproponowane przez rząd rozwiązania służyć będą wzmocnieniu stabilności, przejrzystości i bezpieczeństwa rynku kapitałowego, wzmocnienia jego konkurencyjności (...), lepszej ochronie interesów podmiotów działających na tym rynku (...). By w pełni osiągnąć ten cel, niezbędna jest nie tylko treść, ale i precyzyjność projektowanych przepisów, dlatego w imieniu klubu PO składam dwie poprawki doprecyzujące" - tłumaczył.

Projekt noweli przewiduje m.in. uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z niektórymi rodzajami ofert publicznych, a także umożliwienie stosowania przez emitentów w Polsce konstrukcji tzw. oferty kaskadowej. Jej istotą jest to, że emitent sprzedaje papiery wybranej lub wybranym instytucjom finansowym, które odsprzedają te papiery kolejnym instytucjom finansowym, tworząc tym samym kolejne poziomy kaskady, na końcu której papiery są sprzedawane inwestorom detalicznym.

W projekcie zapisano ponadto rozszerzenie formy i treści podsumowania prospektu emisyjnego. Po zmianach powinno ono stanowić podstawowe źródło informacji dla inwestorów detalicznych, aby umożliwić im podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

W przypadku, gdy oferta jest dokonywana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej, przepisy wprowadzą obowiązek dokonywania wpłat z tytułu zapisów na akcje nowej emisji na wydzielony rachunek bankowy tej firmy. Chodzi o zabezpieczenie interesów inwestorów uczestniczących w ofercie publicznej.

Projekt noweli zakazuje też publicznego poszukiwania inwestorów w przypadku oferty niepublicznej. Natomiast w przypadku oferty publicznej prowadzonej bez prospektu, emitent/sprzedający będzie zobowiązany uzyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego dla treści materiałów promocyjnych.

Zmiany przepisów odnoszą się też do sankcji karnych i administracyjnych w celu zwiększenia efektywności systemu nadzoru nad ofertami publicznymi oraz spójności systemu kar administracyjnych i sankcji karnych.

Podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych na początku stycznia posłowie poparli pięć poprawek do noweli, które zostały zgłoszone wcześniej przez podkomisję. Poprawki te mają doprecyzować niektóre przepisy, a także zapewnić logiczną spójność regulacji dotyczących trybu przekazywania prospektu emisyjnego do organu nadzoru. (PAP)

rbk/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)